Posłowie komisji za zmianami w planie finansowym NFZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   23-11-2017, 15:19

Posłowie komisji za zmianami w planie finansowym NFZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowa komisja zdrowia jednogłośnie przyjęła w czwartek (23 listopada) projekt zmiany planu finansowego NFZ na 2017 rok. Wydatki na świadczenia zdrowotne zwiększone zostaną o prawie 259,6 mln zł, a kwota ta będzie rozdysponowana według algorytmu podziału środków miedzy oddziałami wojewódzkimi Funduszu.

Do przedstawionego przez NFZ plany zwiększenia tegorocznych wydatków na leczenie zastrzeżenia zgłosiła w trakcie dyskusji podczas posiedzenia komisji m.in. prof. Alicja Chybicka (PO).

- Kwota 259,6 mln zł to kropla w morzu potrzeb. Wystarczy zaledwie na zapłatę nadwykonań w jednym dużym województwie. Jest to suma znacznie mniejsza niż pierwotne zapowiadano. Mówiło się bowiem z zwiększeniu tegorocznego budżetu NFZ o ponad 500 mln zł, a nawet o 1 mld zł - podkreślała posłanka.

W odpowiedzi na jej wątpliwości wiceminister zdrowia Piotr Gryza wskazywał, że nie jest to jedyne zwiększenie tegorocznych wydatków NFZ, które będą przeznaczone na zapłatę świadczeń (w tym ponadlimitowych) wykonanych w 2017 r.

- Wcześniej uruchomiony został fundusz zapasowy, natomiast w Sejmie jest już procedowany rządowy projekt zwiększający pulę środków NFZ - stwierdził wiceminister zdrowia, przypominając o 1 mld zł dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń wysokospecjalistycznych.

Taką dotację dla NFZ przewiduje projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej na ten rok przyjęty we wtorek (21 listopada) przez rząd.

Z kolei Maciej Miłkowski, wiceprezes NFZ ds. finansowych zwracał uwagę, że ze wspomnianego przez wiceministra Gryzę funduszu zapasowego na nadwykonania przeznaczono już w tym roku 572 mln zł.

- Łącznie więc na zapłatę nadwykonań mamy kwotę ok. 1,85 mld zł, co pozwoli „wyczyścić” wszystkie bieżące sprawy sądowe i komornicze dotyczące zaległych płatności podmiotów leczniczych. Dzięki czemu nie będą rosły koszty obsługi zadłużenia - wyjaśniał Maciej Miłkowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH