Postulatem Polmedu jest urealnienie wykazu wyrobów medycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: POLMED/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 13:10

Postulatem Polmedu jest urealnienie wykazu wyrobów medycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trwające prace nad projektem rozporządzenia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie są dobrą okazją do dokonania całościowej analizy obecnego systemu - uważa prezes Izby POLMED, Witold Włodarczyk.

Jak przypomina Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED, zakończyły się konsultacje społeczne do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Izba przedstawiła swoje stanowisko do projektu rozporządzenia.

Izba zgadza się z zaprezentowanym w projekcie kierunkiem zmian. Jak stwierdza dyrektor Włodarczyk, cieszy fakt uwzględnienia niektórych postulatów, zgłaszanych już wcześniej przez Izbę do Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie wskazuje na potrzebę wprowadzenia dalszych zmian w projekcie, służących zagwarantowaniu lepszego zaopatrzenia pacjentów w wyroby medyczne.

- W naszej ocenie rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do wydawania zleceń na wyroby medyczne oraz uelastycznienie okresu użytkowania niektórych wyrobów, pozytywnie wpłynie na podniesienie jakości życia pacjentów. Uważamy przy tym, że istnieje szereg rozwiązań, które można jeszcze usprawnić w ramach systemu finansowania wyrobów ze środków publicznych, co też zasygnalizowaliśmy Ministerstwu Zdrowia w zgłoszonych uwagach – stwierdza Włodarczyk.

Zwraca on uwagę na fakt, że w ramach obecnej regulacji ustawowej brak jest podstawy do ograniczania możliwości ordynacji wyrobów medycznych do określonych osób, w tym lekarzy wybranych specjalizacji. W opinii Izby Polmed, o ile rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania zleceń na wyroby należy uznać za pożądaną kierunkowo zmianę, to zasadne byłoby całkowite odejście od zawężania katalogu osób uprawnionych do lekarzy poszczególnych specjalizacji.

Jak informuje dyrektor Włodarczyk, w przekazanym w ramach konsultacji publicznych piśmie Polmed sugerował również konkretne zmiany dotyczące zaproponowanego wykazu wyrobów medycznych. Chodzi tu np. o dodanie nowych wyrobów medycznych, nieuwzględnionych na ten moment w rozporządzeniu – takich jak osłony stawów biodrowych, wyroby do zaopatrzenia i pielęgnacji stomii powikłanej czy dodatkowe rodzaje ortez – ale także rozszerzenie kryteriów finansowania (np. w przypadku wózków inwalidzkich dla dzieci cierpiących z powodu innych schorzeń niż porażenia czy niedowłady kończyn) oraz zweryfikowanie ustalonych wysokości limitów finansowania wyrobów.

- Istotnym postulatem Izby Polmed pozostaje kompleksowe unowocześnienie i urealnienie wykazu wyrobów medycznych w odniesieniu do aktualnych realiów technologicznych i rynkowych. Mam na myśli dokonanie całościowej kategoryzacji wyrobów medycznych, która powinna być oparta na najnowszych publikacjach naukowych – podkreśla dyrektor Włodarczyk.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH