Powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach p/ Covid-19

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-01-2021, 15:37

Powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach p/ Covid-19 ECDC: jak dotąd nie powstał żaden oficjalny system systematycznego nadzoru i monitorowania szczepień p/ COVID (fot. Pixabay)

W Unii Europejskiej powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach przeciw Covid-19, oparty na regularnych sprawozdaniach państw członkowskich. System "będzie działać od przyszłego tygodnia" - powiedział PAP rzecznik Komisji Europejskiej.

Jak powiedział PAP rzecznik KE Stefan De Keersmaecker, od strony technicznej za system odpowiada Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). - Będzie to działać od przyszłego tygodnia. Ale na tym etapie nie możemy podać więcej informacji ani danych - zaznaczył.

ECDC przekazało PAP, że jak dotąd nie powstał żaden oficjalny system systematycznego nadzoru i monitorowania szczepień, który gromadziłby dane liczbowe ze wszystkich państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- ECDC we współpracy z Europejskim Biurem WHO, a także innymi partnerami i zainteresowanymi stronami w państwach członkowskich i Komisji Europejskiej, tworzy obecnie system monitorowania wdrażania szczepionek - przekazały PAP służby ECDC.

Pod koniec grudnia 2020 r. w całej UE rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19. Jak dotąd do obrotu Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska dopuściły dwie szczepionki - Moderny oraz Pfizer/BioNTech. W planach są autoryzacje preparatów innych firm farmaceutycznych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH