
Resort zdrowia zapewnia, że szpitale niezakwalifikowanie do sieci będą mogły nadal mieć możliwość udzielania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ. Jednak poczucie niepewności wzmagają informacje, że zamiast nowych konkursów, NFZ rozważa aneksowanie umów.
- Decyzja dyrektorów oddziałów wojewódzkich Funduszu dotycząca podpisania, bądź aneksowania umów będzie zależała od zidentyfikowanych potrzeb w zakresie zapewnienia dostępności do świadczeń w danym województwie - informuje nas Biuro Komunikacji Społecznej NFZ.
Z kolei w komunikacie z 25 lipca resort zdrowia podaje, że dyrektor oddziału NFZ - na podstawie porównania planu zakupu świadczeń zdrowotnych ze świadczeniami wykonywanymi przez świadczeniodawców w ramach tzw. sieci szpitali - "przeprowadzi konkursy ofert na świadczenia, w zakresie których potrzeby zdrowotne na terenie danego województwa nie będą właściwie zaspokojone".
Jak mamy planować naszą działalność?
- Owszem, ogłoszono konkurs na fizjoterapię ambulatoryjną, do którego oczywiście przystąpiliśmy. Niestety, na razie to wszystko - mówi nam Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem.
Dodaje: - Nowe konkursy byłyby dla nas zdecydowanie bardziej korzystne, bo pozwalają zaplanować przychody w dłuższej perspektywie, natomiast aneksy są zawierana tylko do 6 miesięcy. Tymczasem szpitale będące w sieci mają zapewnione finansowanie na 4 lata.
- Wciąż nie wiemy, w jakich zakresach będą ogłoszone ewentualne nowe konkursy. Jeśli chodzi o specjalistykę, w tym np. poradnię logopedyczną czy neurologiczną, mamy umowy do czerwca 2018 r. Co będzie dalej, trudno powiedzieć - przyznaje dyr. Walendowicz.
- Aneksowanie umów w zakresie rehabilitacji stacjonarnej na dotychczasowych warunkach oznaczałoby, że nie zmieni się wycena punktu. To dla na poważne zagrożenie, gdyż w międzyczasie wzrosły chociażby koszty pracy i mediów - dodaje.
Pozasieciowe szpitale chcą wiedzieć, na czym stoją, czyli jakie będą ich przychody w najbliższych latach. - Szpitale będące w sieci będą znały swoje budżety na najbliższe cztery lata. Niestety, my nie mamy takiej perspektywy, pozwalającej dobrze planować działalność - podkreśla Krystyna Walendowicz.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych