PPOZ: ustawa o poz uszczupli kadry medyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PPOZ/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 12:45

PPOZ: ustawa o poz uszczupli kadry medyczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od przyszłego roku w Polsce może być jeszcze mniej lekarzy rodzinnych. Z dniem 1 stycznia 2018 roku resort zdrowia zamierza pozbawić prawa do udzielania świadczeń 1091 lekarzy z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy w podstawowej opiece zdrowotnej - informuje PPOZ.

"11 października 2017 roku, podczas kolejnego dnia burzliwych obrad Sejmowej Komisji Zdrowia rozpatrującej projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, resort zdrowia ujawnił, że z dniem 1 stycznia 2018 roku zamierza pozbawić prawa do udzielania świadczeń 1091 lekarzy rodzinnych na terenie całej Polski. Powodem jest to, że – zdaniem ministerstwa zdrowia – nie posiadają oni odpowiednich kwalifikacji (mają inne specjalizacje niż medycyna rodzinna, medycyna ogólna, interna czy pediatria)" - informuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Decyzja ta jest dla nas niezrozumiała, a dla lekarzy i polskich pacjentów szkodliwa. Po pierwsze lekarze, których zamierza się odsunąć od wykonywanych świadczeń posiadają kilkunastoletnie lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy w podstawowej opiece zdrowotnej, a po drugie mają „swoich”  pacjentów, którzy przed laty złożyli do nich deklaracje.  Wraz z ich „odejściem” z poz nagle z dniem 1 stycznia 2018 r  ponad 2 miliony obywateli straci wybranego przez siebie lekarza rodzinnego – podkreśla Bożena Janicka.

Podczas obrad Sejmowej Komisji Zdrowia PPOZ zaapelowało do Ministra Zdrowia o wycofanie się z tego przepisu. - Wielokrotnie podczas prowadzonych rozmów byliśmy zapewniani przez Ministra Zdrowia, że takiego rozwiązania w projektowanej ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej (która już cierpi na dramatyczny brak lekarzy) nie będzie. Uważamy, że celowe uszczuplenie kadr za sprawą projektowanej ustawy dodatkowo ten niedobór jeszcze bardziej pogłębi - dodaje prezes PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w czasie obrad Sejmowej Komisji Zdrowia zaapelowało również do Posłów RP, do prezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz do konsultanta krajowego z medycyny rodzinnej, aby nie popierali ustawy w takim kształcie. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH