Pracownicy firm farmaceutycznych też wypalają się zawodowo

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   14-02-2011, 14:37

W dziale handlowym firmy farmaceutycznej przeprowadzono badania dotyczące atmosfery i komunikacji wewnętrznej.

W raporcie podsumowującym wyniki ankiety psycholog ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zwrócił uwagę na grupę pięciu specjalistek z wieloletnim stażem.

Jeszcze dwa lata temu były zaangażowane, lojalne i oddane przedsiębiorstwu. Obecnie dostrzega się u nich objawy zaawansowanej depresji i wypalenia. Głośno narzekają na przełożonych, nawet przy klientami. Mają słabe wyniki, choć – jak twierdzą – okupione nieludzkim wysiłkiem. Schwytane w pułapki kredytowe, nie mogą zamienić pracy na mniej obciążającą, ale gorzej płatną. Psycholog podkreślił, że ich negatywne nastawienie osłabia morale całego liczącego ponad 60 osób zespołu.

W efekcie szefowa sprzedaży miała do wyboru: albo zwolnić całą piątkę, albo zapewnić tym kobietom profesjonalne wsparcie psychologiczne. Zdecydowała się na to drugie rozwiązanie.

Następnym krokiem były jej indywidualne spotkania ze sfrustrowanymi pracownicami. Przełożona stała się dla nich kimś w rodzaju coacha, osobistego nauczyciela, mistrza, trenera. Dzięki tym rozmowom, odbywanym co tydzień, kobiety odzyskują motywację, co zaczyna odzwierciedlać się w wynikach ich pracy.

Coachem może być szef, ale zwykle jest to doświadczony konsultant z zewnątrz. Z tego typu usług na ogół korzystają menedżerowie wyższych szczebli. Jednak w nowoczesnych korporacjach taką pomocą otacza się już nawet kierowników liniowych. A także specjalistów, szczególnie przedstawicieli handlowych. Ma to być sposób na zwiększenie wydajności i zatrzymanie najlepszych ludzi w firmie – informuje portal wp.pl, w zakładce „praca”.

Dzisiaj osobisty, opłacany doradca. Kiedyś taka osoba nazywała się przyjacielem.

Więcej: http://praca.wp.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH