Pracownicy medyczni na umowie o pracę? Co z kontraktami?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/rynekaptek.pl   08-06-2017, 08:27

 Pracownicy medyczni na umowie o pracę? Co z kontraktami? Cała dyskusja trwała 2,5 godziny, wyczerpując uczestników, ale nie tematy.

Podczas środowego (7 czerwca) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia przed Sejmem pikietowała grupa przedstawicieli PZM, którzy domagali się łącznego rozpatrywania projektów ws. ustalania najniższego wynagrodzenia. Taki pomysł posłowie jednak odrzucili.

- Jest rzeczą oczywistą, że regulacja dotyczy wynagrodzeń fizjoterapeutów, farmaceutów, techników laboratoryjnych - ustawa je zwiększy – przypomniała wiceminister zdrowia.

 …oraz pielęgniarki
Szczurek-Żelazko przypomniała, że w projekcie ustawy znajdują się trzy kategorie propozycji wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek. - Pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją, ze średnim wykształceniem i specjalizacją oraz z samym wykształceniem średnim - wyliczała.

Podkreśliła, że głównym założeniem projektodawców było to, aby gratyfikacje otrzymywały te osoby, których kompetencje są niezbędne ze względu na pracę na konkretnych stanowiskach. - Dlatego chcielibyśmy docenić pielęgniarki, które posiadają specjalizację - podsumowała.

Dodała, że resort „nie ma żadnego zakusu na to, żeby likwidować i odbierać podwyżki 4x400”. - To jest respektowane, realizowane i nie odstąpimy od tego - zapewniła.

Posłanka PO Elżbieta Gelert zapytała, w którym miejscu projektu ustawy mieści się zwrot „magister pielęgniarstwa bez specjalizacji”. - W dziewiątym - usłyszała w odpowiedzi.

- Czyli tak samo jak pielęgniarka z licencjatem albo ze średnim wykształceniem? Przecież niszczycie w ten sposób magistrów! Po co jest szkoła wyższa i pięcioletni tryb nauczania? Mają być w najniższej grupie 0.64 (średniej krajowej, z pensją ok. 3,2 tys. zł - red.)? To totalne nieporozumienie. Myślę, że izby pielęgniarskie i związki zawodowe powinny coś z tym fantem zrobić. To jest nie do pomyślenia - protestowała b. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Kontrakty zostają, ale…
- Czy zmusimy pracowników do powrotu na umowy o pracę? Absolutnie nie jest to celem tej ustawy. Istnieje dowolność w kształtowaniu form współpracy podmiotu leczniczego z pracownikami. Natomiast regulujemy sposób wynagradzania pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bądź w oparciu o akt powołania - tak wiceminister zdrowia odniosła się do przedstawianych wątpliwości w kwestii form zatrudnienia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH