Pracownicy medyczni na umowie o pracę? Co z kontraktami?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/rynekaptek.pl   08-06-2017, 08:27

 Pracownicy medyczni na umowie o pracę? Co z kontraktami? Cała dyskusja trwała 2,5 godziny, wyczerpując uczestników, ale nie tematy.

Podczas środowego (7 czerwca) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia przed Sejmem pikietowała grupa przedstawicieli PZM, którzy domagali się łącznego rozpatrywania projektów ws. ustalania najniższego wynagrodzenia. Taki pomysł posłowie jednak odrzucili.

Stwierdziła: - Jeśli chcemy wchodzić w buty ministra Zembali, Platformy Obywatelskiej i dzielić pracowników dalej - to ten projekt nie będzie miał prospołecznego zastosowania.

Wiceminister zdrowia przyznała, że projekt jest "wypadkową różnego rodzaju oczekiwań" i resort zdrowia zdaje sobie sprawę, iż nie spełnia on w pełni postulatów strony społecznej i pracodawców.

- W ustawie wyraźnie wskazujemy, że kwotą bazową do końca 2019 r. jest 3900 zł, natomiast od 2020 i 2021 r. będzie już odniesienie do konkretnego wskaźnika średniego wynagrodzenia w gospodarce. Dlaczego kwota bazowa jest z 2015 r.? Ponieważ ta ustawa jest już procedowana od kilkunastu miesięcy - argumentowała Szczurek-Żelazko.

Odniosła się także do wynagrodzenia stażystów. - Obecnie jest ono na poziomie 2007 zł brutto. My proponujemy, aby lekarz stażysta w 2021 r. miał 3651 zł brutto. Jeżeli nie widzą państwo tej podwyżki, to jest już państwa problem - podsumowała i wyjaśniła, że kwoty w całym projekcie są "wyjściem naprzeciw do poszczególnych grup społecznych i taki ma charakter ta regulacja”

Ostatecznie w głosowaniu Sejmowa Komisja Zdrowia poparła rządowy projekt.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH