Premier czeka na decyzję rezydentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 15:45

Premier czeka na decyzję rezydentów Jednym z postulatów rezydentów jest wzrost wynagrodzeń

Czekamy na odpowiedź lekarzy rezydentów na środową propozycję powołania zespołu, który pochyli się nad finansowaniem służby zdrowia. Liczymy na ich otwartość i rozmowy - powiedział w czwartek, 12 października rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Zapewnił przy tym, że szef resortu zdrowia jest "w nieustannym kontakcie z młodymi lekarzami rezydentami". - Właściwie od pierwszych godzin protestu spotykał się z nimi, kontaktował - jeszcze przed protestem takich spotkań odbyło się prawie 20, na bieżąco monitorujemy tę sytuację - podkreślił Bochenek.

Rzecznik rządu został też zapytany o piątkowe, wyjazdowe posiedzenie komisji zdrowia, która ma się spotkać w Warszawie z protestującymi lekarzami. Szef komisji Bartosz Arłukowicz (PO) zaprosił też na obrady premier Szydło. Bochenek powtórzył, że rząd czeka obecnie na ostateczną odpowiedź rezydentów na środową propozycję dotyczącą powołania zespołu ds. finansowania służby zdrowia. - Młodzi lekarzy obiecali, że do końca dnia odniosą się do tej propozycji, aby przystąpić do prac w ramach rządowego zespołu - dodał.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Przerwali ją w środę rano, na czas rozmów z premier Szydło. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH