Premier: mamy mieć swoje szczepionki mRNA

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ABM   21-04-2021, 15:03

Premier: mamy mieć swoje szczepionki mRNA Rząd chce stworzenia w Polsce platform, które będą słuzyły produkcji terapii mRNA Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

300 mln zł na wdrożenie w Polsce platform technologicznych mRNA, a potem uruchomienia krajowych linii produkcyjnych - taki jest plan rządu.

  • ABM przekaże 300 mln na wdrożenie technologii RNA w Polsce
  • Premier Mateusz Morawiecki powierzył Agencji koordynację merytoryczną spraw związanych z wdrożeniem produkcji szczepionek bazujących na technologii mRNA w Polsce
  • Podjęte działania mają na celu przygotowanie na ewentualne, przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów.

- Uruchamiamy rządowe środki na początek wielkości 300 mln zł i już w maju będziemy uruchamiać i rozstrzygać nasz program, gdzie w kilku grantach po kilkadziesiąt milionów złotych skierujemy środki do zespołów badawczych pracujących nad najnowszymi technologiami w zakresie biologii molekularnej – podkreślał prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (20 kwietnia).

Platforma RNA
Technologia RNA jest nadzieją dla rozwiązań terapeutycznych m.in. w zapobieganiu i leczeniu COVID-19. Agencja Badań Medycznych jeszcze w maju 2021 roku planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem tej technologii.

Główny cel konkursu to przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju.

W ramach realizacji wyłonionych w konkursie projektów, opracowana zostanie uniwersalna platforma lekowa oparta o RNA, która umożliwi rozwój produktów leczniczych nowej generacji, stosowanych w różnych wskazaniach, ze szczególnym uwzględnieniem obecnych potrzeb pandemii COVID bazujących na technologii polskich badaczy.

mRNA w onkologii i SMA
Rozwój produktów opartych na kwasach nukleinowych to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii nieprzypadkowo nazywany „medyczną technologią przyszłości”.

RNA wykorzystuje się już do aktywacji układu immunologicznego np. w szczepionkach przeciwnowotworowych. Szczególne zainteresowanie mRNA zyskało jednak w związku z wykorzystywaniem m.in do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Aktualnie prowadzone są badania kliniczne nad zastosowaniem RNA w terapii rdzeniowego zaniku mięśni. Niektóre grupy badawcze podążają o krok dalej i poszukują możliwości wykorzystania technologii w regeneracji mięśnia sercowego u pacjentów po przebytym zawale serca, poprzez dostarczenie do kardiomiocytów matrycy w postaci transkryptu do produkcji białka, odpowiedzialnego za tworzenie naczyń krwionośnych.

Samowystarczalni za 3 lata
- Chcemy wyposażyć Polskę w technologię, nowoczesną platformę do produkcji szczepionek, którą będzie można wykorzystać do tworzenia preparatów nie tylko przeciwko COVID-19, ale także leków onkologicznych stosowanych m.in. w terapii spersonalizowanej. W ciągu 2-3 lat chcemy zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodzącą pandemią.

- W tym celu potrzebujemy dokonać transferu wiedzy i technologii od światowych korporacji, również technologii mRNA, która daje też możliwości tworzenia innowacyjnych leków – podkreśla prezes Agencji Badań Medycznych i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologicznego dr n. med. Radosław Sierpiński.

Równolegle Agencja Badań Medycznych prowadzi z ramienia rządu rozmowy z największymi producentami międzynarodowymi. Chodzi o uruchomienie krajowych linii produkcyjnych, aby szczepionka mogła być w całości lub częściowo produkowana w naszym kraju. Ma to pozwolić na zabezpieczenie bieżącego dostępu obywateli do preparatów opartych o tę technologię.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH