Premier sceptycznie o opłatach w publicznych szpitalach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-06-2017, 08:22

Premier sceptycznie o opłatach w publicznych szpitalach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konsultacje projektu ustawy o działalności leczniczej, wprowadzającego możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w publicznych szpitalach, zostały wstrzymane - podało Ministerstwo Zdrowia; decyzja zapadła na wtorkowym (20 czerwca) spotkaniu premier Beaty Szydło i szefa MZ Konstantego Radziwiłła.

Przygotowany przez resort zdrowia - skierowany do konsultacji 13 czerwca - projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

"W ramach uzgodnień z Panią Premier podjęta została decyzja o ponownej analizie projektu w Ministerstwie Zdrowia. Tym samym uprzejmie informujemy, że konsultacje projektu - do czasu zakończenia ponownej analizy w Ministerstwie Zdrowia - zostaną wstrzymane" - podało MZ.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zdecydowanie podkreślił w komunikacie, że nie ma mowy o wprowadzaniu jakiegokolwiek podziału wśród pacjentów, a priorytetem wszelkich projektowanych przez Ministerstwo Zdrowia zapisów jest zabezpieczenie wszystkim obywatelom dostępu do najwyższej jakości świadczeń w ramach NFZ.

"Celem Ministra Zdrowia jest zagwarantowanie większej odpowiedzialności państwa za zdrowie Polaków. W tym celu rząd wprowadził już zakaz komercjalizacji szpitali publicznych oraz wprowadza w życie ustawę o tzw. sieci szpitali" - stwierdzono.

Resort wyjaśniając w przeszłości istotę proponowanych zmian podawał, że pacjenci będą mogli korzystać z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w publicznej placówce ochrony zdrowia, o ile ta będzie świadczyła takie usługi, a pacjent będzie chciał z nich skorzystać. Podkreślano, że rozwiązanie to w żaden sposób nie ograniczy uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń, które mają być udzielane na dotychczasowych zasadach.

MZ zapewnia, że szpitale, które zdecydowałyby się na odpłatne świadczenia, udzielałyby ich w taki sposób, aby nie ograniczyć pacjentom dostępu do leczenia w ramach NFZ. Placówki byłyby zobowiązane zapewnić takie warunki udzielania świadczeń komercyjnych, by nie miały one wpływu na leczenie pacjentów w ramach środków publicznych (odrębne: personel, sprzęt, pomieszczenia, źródła finansowania). Naruszone nie mogą też być prawa pacjentów wpisanych na listy oczekujące.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH