Premier sceptycznie o opłatach w publicznych szpitalach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-06-2017, 08:22

Premier sceptycznie o opłatach w publicznych szpitalach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konsultacje projektu ustawy o działalności leczniczej, wprowadzającego możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w publicznych szpitalach, zostały wstrzymane - podało Ministerstwo Zdrowia; decyzja zapadła na wtorkowym (20 czerwca) spotkaniu premier Beaty Szydło i szefa MZ Konstantego Radziwiłła.

Ministerstwo tłumaczyło, że nowelizacja porządkuje status quo, a placówki, które są spółkami (również spółkami publicznymi), już dziś mogą udzielać świadczeń odpłatnie. "Chcemy dać taką możliwość również samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej, które są jej pozbawione. W ten sposób wyrównamy szanse placówek publicznych względem spółek - jest to najważniejszy cel proponowanego rozwiązania" - argumentowało MZ.

Resort przypominał, że NFZ może weryfikować, czy szpital nie pobiera od pacjentów nienależnych opłat. MZ zaznaczało, że pobieranie opłat za świadczenia zdrowotne od pacjentów nie mogłoby naruszać umów, na podstawie których placówka otrzymała dofinansowanie z funduszy europejskich.

Ministerstwo odnosiło się także do tych zapisów projektu, które dotyczą zasad dzierżawy pomieszczeń w publicznych placówkach ochrony zdrowia. Resort wyjaśniał, że szpital nadal będzie mógł wynajmować (zbędne) pomieszczenia, ale nie swoim podwykonawcom.

"Obecna sytuacja rodzi wiele patologii (wiele podmiotów leczniczych działa w jednym szpitalu; zdarza się, że szpitale oddają najlepiej wycenione świadczenia tym właśnie podmiotom). Zaproponowaliśmy, aby dotychczasowe umowy w tym zakresie obowiązywały w okresie, na jaki zostały zawarte - jednak nie dłużej niż 3 lata od wejścia w życie projektowanej ustawy" - wskazywało w ubiegłotygodniowym komunikacie MZ.

Minister Radziwiłł powiedział we wtorek rano w radiowej Trójce, że będzie przekonywał premier by poparła projekt, który został wysłany do konsultacji. - To zaproszenie do dyskusji, to pomysł ministra zdrowia, nie rządu; ta propozycja nie jest przesądzona - przyznał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH