
Przyjęty przez rząd w grudniu ub. r. program "Za życiem" absolutnie nie jest on alternatywą dla ochrony prawnej życia ludzkiego. Należy go traktować jako pierwszy krok - powiedziała w czwartek (21 września) premier Beata Szydło.
Szefowa rządu została spytana w Telewizji Trwam dlaczego "PiS nic nie robi w sprawie prawnej ochrony życia ludzkiego".
- Dyskusja i głęboka refleksja nad kwestią ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest obecna w naszym środowisku politycznym, jest obecna w rządzie, jest obecna w polskim parlamencie. Nie przechodzimy nad tą kwestią obojętnie - odparła premier.
- Większość naszego środowiska politycznego jest głęboko przekonana, że należy to zrobić, ale musimy się do tego przygotować w taki sposób, żeby uniknąć chociażby takich działań różnych środowisk, które próbują niszczyć życie tak, jak to miało miejsce nie tak dawno - zauważyła.
Beata Szydło przypomniała o przyjętym przez rząd w grudniu ubiegłego roku programie "Za życiem". Zastrzegła jednocześnie, że "absolutnie nie jest on alternatywą dla ochrony prawnej życia ludzkiego".
- Myśmy wprowadzali ten program ze względu na to, żeby zachęcić rodziców do tego, aby decydowali się na urodzenie dziecka nawet jeśli okaże się, że to dziecko będzie miało wady i żeby państwo zagwarantowało pełną opiekę dla tych dzieci i ich rodziców - tłumaczyła. Dodała, że program ten, należy traktować "jako pierwszy krok".
Ustanowiony w grudniu 2016 r. program "Za życiem" wspierać ma rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Realizacja programu wymaga nowelizacji kilku ustaw. Zmiany przepisów, które weszły w życie w lipcu są pierwszym etapem realizacji tego programu, drugi etap zostanie wprowadzony kolejnym projektem ustawy, której przyjęcie zaplanowano w IV kwartał tego roku.
Ustawa przewiduje m.in. wsparcie dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Rodzina opiekująca się dzieckiem z niepełnosprawnością będzie mogła wystąpić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie wsparcia w realizacji obowiązków domowych w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Jest to pomoc adresowana do opiekunów osób niepełnosprawnych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych