Prezes ARM: pierwsza partia szczepionek musi być zużyta do 31 grudnia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-12-2020, 09:32

Prezes ARM: pierwsza partia szczepionek musi być zużyta do 31 grudnia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że transport szczepionek przeciw Covid-19 z hurtowni farmaceutycznych do szpitali węzłowych przebiega zgodnie z planem.

Prezes ARM poinformował wcześniej, że "wyszczepienie tej partii 10 tys. szczepionek musi się zakończyć do 31 grudnia do godz. 15", bo do tego czasu szczepionki mogą być użyte.

W sobotę, 26 grudnia, w TVN24 Kuczmierowski powiedział natomiast, że dlatego pierwsza partia 10 tys. szczepionek ma zostać od razu zużyta, tzn. nie będzie dzielona na konieczną kolejną dawkę, którą trzeba podać, by była ona skuteczna.

Przypomniał, że do końca grudnia do Polski ma trafić kolejnych 300 tys. dawek, a do końca stycznia 1,5 mln. - Z kolejnych dostaw będziemy odkładać odpowiednie ilości, żeby po tych 21 dniach zaszczepić kolejny raz - powiedział.

Pierwsza dostawa szczepionek wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale koło Tomaszowa Mazowieckiego.

Szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek, 25 grudnia, po godz. 22.00 na przejściu granicznym w Świecku. Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w temperaturze około -75 st. Celsjusza.

W niedzielę, 27 grudnia, z hurtowni farmaceutycznych szczepionki wysłano do 72 tzw. szpitali węzłowych, w których zaczną się pierwsze szczepienia.

Marcin Kucharzewski, PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH