Prezes DIA: przyjęcie „AdA” wymagało ogromnego wysiłku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DIA/rynekaptek.pl   24-04-2017, 13:21

Prezes DIA: przyjęcie „AdA” wymagało ogromnego wysiłku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, zawód farmaceuty ma ogromną szansę pozostać zawodem szanowanym i poważanym - pisze Paweł Łukasiński, prezes DIA we Wrocławiu.

W związku z faktem, że Sejm i Senat RP przegłosował nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadzi nowe regulacje w zakresie funkcjonowania systemu detalicznej dystrybucji leków w Polsce, Paweł Łukasiński, prezes DIA we Wrocławiu wydał komunikat, w którym wymienia podstawowe zapisy zawarte w nowelizacji ustawy:

a) Wnioski o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki po wejściu w życie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne będą mogli składać jedynie farmaceuci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub spółki, w których wszyscy wspólnicy są farmaceutami, posiadającymi prawo wykonywania zawodu farmaceuty,

b) Nowa apteka będzie mogła zostać otwarta w odległości co najmniej 500 metrów od aptek już istniejących,

c) Otwarcie nowej apteki będzie możliwe, jeśli po jej uwzględnieniu będzie w danej gminie statystycznie przypadać co najmniej 3 tysiące mieszkańców na każdą aptekę w tej gminie,

d) W przypadku braku spełnienia warunku dotyczącego minimalnej ilości 3 tysięcy pacjentów, nowa apteka będzie mogła zostać otwarta w odległości co najmniej 1000 metrów od aptek już istniejących.

Informuje, że w najbliższym czasie, po podpisaniu nowelizacji ustawy przez Prezydenta RP, przedstawione zostanie szczegółowe opracowanie dotyczące uchwalonej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Dalej w komunikacie prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej pisze:

"Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy farmaceuci, uchwalona nowelizacja ustawy daje szansę pozostania na rynku aptekom indywidualnym, ale przede wszystkim jest dobrą nowiną dla polskich farmaceutów i pacjentów. Nowelizacja ustawy wzmacnia i ugruntowuje pozycję zawodu farmaceuty jako zawodu zaufania publicznego, stabilizuje miejsca pracy dla farmaceutów oraz gratyfikacje za wykonywaną pracę.

Dzięki tej nowelizacji zawód farmaceuty ma ogromną szansę pozostać zawodem szanowanym i poważanym.

Obrona wyżej wymienionych zapisów ustawy wymagała ogromnego wysiłku i zaangażowania wielu osób, dla których priorytetem było utrzymanie wysokiej pozycji zawodowej farmaceutów.

Mając na uwadze znaną prawdę, że "nic i nikomu nie jest dane na zawsze", powinniśmy dbać i w najwyższym stopniu strzec utrzymania zapisów nowelizacji tej ustawy, gdyż są one gwarancją wysokiej pozycji zawodu farmaceuty w służbie pacjentów jako zawodu zaufania publicznego".

Więcej:http://www.dia.com.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH