Prezes NRA: szczepienia w aptekach - skorzystajmy ze światowych rozwiązań

FINANSE I ZARZĄDZANIE

www.rynekzdrowia.pl

Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   13-04-2021, 07:15

Prezes NRA: szczepienia w aptekach - skorzystajmy ze światowych rozwiązań Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wskazała, że farmaceuci będą zgłaszali się do pracy w masowych punktach szczepień. Fot. PTWP

Jako środowisko chcielibyśmy włączyć lokale aptek do procesu szczepień przeciw Covid-19 - potwierdziła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

  • Do końca kwietnia duża część farmaceutów uzyska uprawnienia do kwalifikowania, jak i wykonywania szczepień przeciw Covid-19
  • Na dzisiaj nie ma jeszcze wytycznych nt. wymagań lokalowych apteki, w której miałyby odbywać się szczepienia przeciw Covid-19
  • Prezydent RP powiedział, że ‘’mniej więcej połowie maja’’ możliwe będzie uruchomienie szczepień przez farmaceutów w aptekach

Jak poinformowała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, do szkoleń dających uprawnienie do wykonywania szczepień przeciw Covid-19 zgłosiło się ok. 7 tys. farmaceutów, z tego 5 tys. ukończyło część teoretyczną. Przed nimi jeszcze część praktyczna.

- Do końca kwietnia duża część farmaceutów uzyska uprawnienia do kwalifikowania, jak i wykonywania szczepień przeciw Covid-19 - podała w piątek (9 kwietnia)  prezes NRA.

Farmaceuci chętni szczepić przeciw Covid-19 nie tylko w aptekach

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wskazała, że farmaceuci będą zgłaszali się do pracy w masowych punktach szczepień.

- Jesteśmy bardzo tym zainteresowani, ale też jeżeli będzie taka możliwość i będziemy mieli odpowiednie uregulowania prawne, które umożliwią wykorzystanie lokalu apteki do wykonywania szczepień, to jak najbardziej, takie szczepienia będą mogły być wykonywane w lokalu apteki - mówiła w piątek (9 kwietnia) w TVN24.

Dodała, że na dzisiaj nie ma dokładnych wytycznych nt. wymagań lokalowych apteki, natomiast ''znamy rozwiązania europejskie, jeżeli chodzi o szczepienia wykonywane w aptece z zakresu grupy''.

- Myślę, że będzie można przełożyć te rozwiązania europejskie czy światowe na grunt polskich aptek i potrzebne są nam do tego odpowiednie regulacje prawne, które, sądzę, że w najbliższym czasie będą ogłoszone. Chcielibyśmy, żeby ta liczba punktów szczepień była duża i jako środowisko chcielibyśmy włączyć lokale aptek do tego procesu - potwierdziła prezes NRA.

Podczas piątkowego przemówienia prezydent Andrzej Duda podał, że ''mniej więcej połowie maja'' możliwe będzie uruchomienie szczepień przez farmaceutów w aptekach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH