Prezesi izb aptekarskich o opiece farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio Opole/rynekaptek.pl   02-10-2017, 10:10

Prezesi izb aptekarskich o opiece farmaceutycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opieka farmaceutyczna jest konieczna do wprowadzenia. Wówczas farmaceuta stałby się niejako koordynatorem prowadzonej terapii lekowej - uważa Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

- Farmaceuta jest tą osobą, która widzi, jakie leki zażywa pacjent. Jest w stanie przeanalizować te leki i w kontakcie z lekarzem powiedzieć, które nie są naprawdę konieczne – powiedziała Radiu Opole prezes Barbara Jękot.

W jej ocenie, opiekun farmaceutyczny byłby również odpowiedzialny za edukację pacjenta. To miałoby zredukować problem nadużywania leków bądź stosowania niewłaściwych preparatów.

Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej wskazał, że wprowadzenie opieki farmaceutycznej jest sensownym rozwiązaniem zarówno dla samych pacjentów, jak i wydatków państwa.

- Jeżeli wyobrazimy sobie, że jedna doba w szpitalu na oddziale toksykologicznym kosztuje 1 400 złotych, to proszę zwrócić uwagę, że możemy jednocześnie i ochronić pacjenta i ochronić budżet. To ma sens. Na razie jesteśmy na początku drogi, ale wierzymy, że uda nam się ją dokończyć – stwierdził prezes Tomków.

Więcej: http://radio.opole.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH