Prezydent Płocka do ministra: apteki nie otrzymują zamówionych dostaw szczepionek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-10-2020, 13:16

Prezydent Płocka do ministra: apteki nie otrzymują zamówionych dostaw szczepionek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o informację na temat dostawy szczepionek przeciw grypie do Polski i ich dostępności na rynku lokalnym. Według niego apteki w tym mieście nie otrzymują zamówionych dostaw tych szczepionek.

- Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie niezwłocznie informacji na temat planowanych terminów dostawy szczepionek przeciw grypie do Polski oraz ich dostępności na lokalnym rynku - napisał w liście do szefa resortu zdrowia prezydent Płocka. Zaapelował także o podjęcie działań, które przyspieszyłyby dostawy szczepionek przeciw grypie i poprawiły ich dystrybucję.

Nowakowski przypomniał, że samorząd Płocka od wielu lat realizuje program polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta w wieku 65 lat i więcej. Wskazał przy tym, że także w tym roku w budżecie miasta zabezpieczono pieniądze na realizację tych szczepień.

"Jednakże z uwagi na opóźnienia lub braki dostaw szczepionek przeciw grypie do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, z którymi mamy podpisane umowy na realizację "Programu profilaktycznych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Płock w latach 2018-20", seniorzy nie mogą skorzystać ze szczepień" - podkreślił w liście do ministra zdrowia Nowakowski.

Prezydent Płocka zaznaczył, że z analizy dostępności szczepionek przeciw grypie w aptekach miasta wynika, że "farmaceuci również nie otrzymują dostaw zamówionych szczepionek przeciw grypie, nie mają też wiedzy, kiedy i w jakich ilościach szczepionki dotrą do aptek".

Nowakowski zwrócił uwagę, że "w sytuacji pandemii COVID-19, szczepienia przeciw grypie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Płocka". Dodał też, że "sytuacja braku szczepionek przeciw grypie na rynku w połączeniu z medialnym przekazem, że są one zalecane, wywołuje wręcz panikę wśród seniorów".

"Wobec powyższego, mając na względzie zdrowie mieszkańców naszego miasta, apeluję do pana ministra o podjęcie działań mających na celu przyspieszenie dostaw szczepionek przeciw grypie i lepszą ich dystrybucję do podmiotów leczniczych i aptek" - zakończył list prezydent Płocka.

Na początku października rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że do końca września do Polski trafiło 972 tys. opakowań szczepionek przeciw grypie.

- Obrót szczepionkami odbywa się zgodnie z prawem farmaceutycznym. Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do dostawców szczepionek i potwierdzono dostawy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - w październiku 649 tys. Są to tylko ilości szczepionek dopuszczone do obrotu na terenie RP oraz potwierdzone u producentów. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia udziela zgody na sprowadzenie szczepionek w ramach importu docelowego. Aktualnie wydaliśmy zgody na ponad 2,8 mln dawek szczepionek - przekazał wówczas Andrusiewicz.

Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH