Prezydent USA popiera zniesienie ochrony patentowej szczepionek na covid

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: CNBC   06-05-2021, 10:02

Prezydent USA popiera zniesienie ochrony patentowej szczepionek na covid Ochrona patentowa na szczepionki przeciw covid-19 zagrożona? (fot. Pixabay)

Administracja Joe Bidena ogłosiła, że popiera rezygnację z ochrony własności intelektualnej dla szczepionek na Covid-19. Koncerny farmaceutyczne oponują.

Administracja Bidena ogłosiła w środę, 5 maja, że popiera rezygnację z ochrony własności intelektualnej dla szczepionek przeciw Covid-19. Wskazuje, że ochrona patentowa uniemożliwia produkowanie ratujących życie dawek w biedniejszych krajach.

Pochwały i negatywne komentarze

„To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności pandemii wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków. Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek przeciwko covid-19 ”- czytamy w oświadczeniu.

To spotkało się z przychylną reakcją dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, który pochwalił decyzję USA.

Nie spotkało się jednak z przychylnym nastawieniem koncernów.

Organizacja Pharmaceutical Research and Manufacturers of America wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec poparcia administracji Bidena dla zniesienia ochrony własności intelektualnej. Członkami grupy handlowej są producenci szczepionek, tacy jak AstraZeneca, Pfizer i Johnson & Johnson.

- W środku śmiertelnej pandemii administracja Biden podjęła bezprecedensowy krok, który osłabi naszą globalną reakcję na pandemię. Spowoduje zamieszanie między partnerami publicznymi i prywatnymi, jeszcze bardziej osłabi napięte już łańcuchy dostaw i otworzy drogę do rozprzestrzeniania się podrabianych szczepionek - powiedział Stephen J. Ubi, prezes i dyrektor generalny grupy, cytowany przez CNBC.

Światowa Organizacja Handlu za złagodzeniem ochrony patentowej

W tym tygodniu przywódcy Światowej Organizacji Handlu mieli wezwać państwa członkowskie do szybkiego ustalenia szczegółów porozumienia, które tymczasowo złagodziłoby przepisy chroniące własność intelektualną szczepionek przeciw covid i usunęło przeszkody w zwiększaniu produkcji szczepionek w krajach rozwijających się. Optują za tym m.in. takie kraje jak RPA i Indie.

Prezydent Joe Biden w Białym Domu potwierdził, że Biały Dom poprze propozycję Światowej Organizacji Handlu o zniesienie praw własności intelektualnej.

Wcześniej administracja Bidena ogłosiła, że udostępni surowce potrzebne do produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi w Indiach.

Motywacja do innowacji

Inicjatywy amerykańskiego prezydenta spotykają się też z krytyką. Pojawia się argument, że takie działania mogą zaszkodzić motywacji przedsiębiorstw do innowacji.

Wskazują, że jeśli pomoc ma być realna, zamiast naruszania praw patentowych, lepiej byłoby, gdyby Stany Zjednoczone produkowały szczepionki u siebie i eksportowały je do biedniejszych państw.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH