
Dla części naszego środowiska farmaceutów prowadzących apteki nowa ustawa jest szansą na przetrwanie. Dla drugiej części, szansą na rozpoczęcie prowadzenia apteki w warunkach względnej stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa - uważa Michał Byliniak, presez ORA w Warszawie.
W najnowszym Biuletynie Informacyjnym warszawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Michał Byliniak stwierdza, iż nic z założenia nie jest dane na zawsze i kwestia utrzymania obecnych regulacji jest w rękach samorządu aptekarskiego.
- Możemy być pewni, że za kilka czy kilkanaście miesięcy rozpoczną się próby wywierania presji na liberalizację ograniczeń. Na te próby musimy być gotowi zarówno instytucjonalnie, jaki biznesowo – wskazuje prezes warszawskiej ORA.
Jego zdaniem, nadchodzi czas koniecznej konsolidacji aptekarzy indywidualnych w celu poprawy otoczenia biznesowego i pozycji ekonomicznej każdej z aptek a także koordynacji działań.
Zaznacza, że powinno dojść do zwiększenia udziału farmaceutów i aptek w systemie ochrony zdrowia, co wymaga zmian nie tylko na poziomie struktury właścicielskiej. Zwraca uwagę, że potrzebne do tego są także zmiany w samoocenie, a także asertywności całego środowiska.
- Problemy z jakimi stykają się pracownicy aptek są tajemnicą poliszynela – od nie przestrzegania Kodeksu Pracy, przez wypłacanie części wynagrodzenia „pod stołem”, do nacisków graniczących z mobbingiem, których celem ma być poprawienie wyników sprzedażowych.
Michał Byliniak twierdzi, że tajemnicą poliszynela jest także brak obsady fachowej w wielu aptekach i związane z tym problemy kierowników aptek stojących przed wyborem pracy po 12 godzin dziennie lub pozostawienia apteki bez nadzoru farmaceuty.
Więcej: http://warszawa.oia.org.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych