Próbują niwelować bariery w e-medycynie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   25-08-2017, 14:37

Próbują niwelować bariery w e-medycynie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Izba Gospodarki Elektronicznej wspólnie z Polską Izbą Informatyki Medycznej zawarły porozumienie na rzecz rozwoju technologicznego medycyny oraz niwelowania barier prawnych utrudniających ten rozwój.

- Z danych Komisji Europejskiej wynika, że do 2050 r. 37% obywateli UE będzie w wieku co najmniej 60 lat. Rozwój e-medycyny, a wraz z nim poprawa efektywności opieki zdrowotnej, udogodnienia dla pacjentów i personelu medycznego, to jeden z priorytetów silnej gospodarki i społeczeństwa cyfrowego - mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

- Wierzę, że nawiązane partnerstwa e-Izby z czołowymi organizacjami z rynku e-zdrowia, w toku wspólnych działań przyspieszą proces efektywnego wykorzystania technologii w obszarze opieki zdrowotnej - dodaje.

Z kolei Tomasz Judycki, prezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej (PIIM) wskazuje, że „w Polsce właśnie rozpoczyna się rewolucja cyfrowa w medycynie.

- Już teraz niektórzy pacjenci nie dostają papierowego zwolnienia, bo jest rejestrowane elektronicznie w ZUS. W przyszłym roku pojawi się elektroniczna recepta i skierowanie, w kolejnych latach cała dokumentacja obowiązkowo zostanie przekształcona do wersji elektronicznej - przypomina prezes Judycki.

- PIIM, we współpracy z e-Izbą, działa na rzecz interoperacyjności i ułatwienia wdrożenia zmian w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich - zaznacza.

Izba Gospodarki Elektronicznej powołała w marcu br. dedykowaną grupę roboczą ds. e-medycyny, która obecnie finalizuje prace nad listą barier prawnych w legislacji utrudniających rozwój tego sektora w Polsce. Obecnie e-Izba współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem HL7, CSIOZ, ze Związkiem Pracodawców Aptecznych PharmaNET, z naukowcami, lekarzami oraz ekspertami prawnymi specjalizującymi się w sektorze e-zdrowia.

Polska Izba Informatyki Medycznej objęła także patronat nad Forum Gospodarki Cyfrowej, które odbędzie się 9 listopada w Warszawie. Jednym z filarów Forum będzie blok poświęcony e-medycynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH