Producent witaminy D: portfel zamówień wypełniony do końca III kwartału

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Master Pharm   19-04-2021, 16:05

Producent witaminy D: portfel zamówień wypełniony do końca III kwartału Grupa MasterPharm podsumowuje roczne wyniki. Stawia na tegoroczną produkcję suplementów (fot. Pixabay)

Grupa Master Pharm przedstawiła wyniki za 2020 rok. Po zeszłorocznym przyhamowaniu, zarząd spodziewa się odbicia sprzedaży w bieżącym roku.

Skonsolidowane przychody producenta kontraktowego suplementów diety w 2020 r. wyniosły 61,4 mln zł, przełożyły się na 6,5 mln zł zysku operacyjnego oraz 0,3 mln zł zysku netto.

Było mniej zamówień
Niższe o 14% rdr przychody Grupy związane były przede wszystkim ze zbyciem udziałów spółki zależnej Avet Pharma w 2019 r. i nieuwzględnienia jej danych sprzedażowych w 2020 r., stąd – jak podkreśla Zarząd – dane za te lata nie są porównywalne wprost.

Drugim czynnikiem wpływającym na dynamikę sprzedaży Grupy, uwidaczniającym się w niższych o 6% rdr jednostkowych przychodach Master Pharm S.A., była sytuacja epidemiczna oraz ograniczenie przez część klientów zamówień usług produkcji kontraktowej.

- Niepewność w warunkach rozwoju pandemii przełożyła się na niższą aktywność zakupową części mniejszych odbiorców w I półroczu, a także ograniczenie zamówień przez naszego największego kontrahenta – wyjaśnił Jacek Franasik, prezes zarządu Master Pharm S.A.

14 nowych klientów
- Choć w IV kwartale aktywność mniejszych klientów odczuwalnie wzrosła, nie zbilansowała jednak spadków związanych z ograniczeniem zamówień przez głównego odbiorcę. Należy zaznaczyć, iż w całym 2020 r. byliśmy bardzo aktywni w zakresie działań sprzedażowych, pozyskując dla Master Pharm S.A. 14 nowych klientów

Niższa sprzedaż Grupy w warunkach pandemii przełożyła się na spadek zysku operacyjnego o 29% rdr do wartości 6,5 mln zł. Zysk netto ukształtował się na poziomie 0,3 mln zł wobec 12,6 mln zł rok wcześniej.

- Znaczny spadek wyniku netto był rezultatem z jednej strony zbycia Avet Pharmy i dodatniego wpływu wyniku na sprzedaży tej spółki w 2019 r., a z drugiej ujemnej wyceny aktywów finansowych, posiadanych przez Emitenta akcji spółek notowanych na GPW, mającej negatywny wpływ na wynik za 2020 r. – wyjaśnił prezes Franasik.

Witamina D dźwignią handlu
Spółka pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju w bieżącym roku obrotowym. W związku z intensyfikacją zamówień od klientów pod koniec 2020 r. oraz w I kwartale br., zarząd oczekuje jej korzystnego przełożenia na sprzedaż w najbliższych okresach. Kontynuuje inwestycje związane z rozbudową mocy produkcyjnych, spodziewając się dalszego rozwoju branży suplementów diety w najbliższych latach.

- Po okresie niepewności i wstrzymywania decyzji zakupowych, w IV kwartale 2020 r. nastąpiła intensyfikacja zamówień od naszych klientów, w szczególności na produkty służące wzmocnieniu odporności. Na skutek złożonych do końca 2020 r. zamówień, nasz zakład w Łodzi, gdzie produkowana jest witamina D, ma wypełniony portfel zamówień do końca III kwartału 2021 r. (…) Jestem przekonany, że krajowy rynek suplementów diety ma bardzo duży potencjał i utrzyma długoterminową tendencję wzrostową – dodał prezes Master Pharm.

 

 

 

 

 

 

Grupa Master Pharm

Głównym obszarem działalności Grupy Kapitałowej Master Pharm jest produkcja kontraktowa suplementów diety dla podmiotów branży farmaceutycznej. Za pion produkcyjny odpowiadają Master Pharm S.A. z siedzibą w Łodzi oraz Grokam GBL z siedzibą w Mielcu. Od 28 kwietnia 2016 r. Master Pharm S.A. notowana jest na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH