Prognoza 2010: wzrost sprzedaży aptecznej o 7 procent

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Prawna, LJ/rynekaptek.pl   22-02-2010, 11:51

Prognoza 2010: wzrost sprzedaży aptecznej o 7 procent Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wartość sprzedaży aptecznej leków w 2010 roku wyniesie ok. 27,5 mld złotych - szacuje monitorująca rynek leków firma PharmaExpert.

Podobną prognozę przedstawiają analitycy z firmy PMR: – Sprzedaż będzie warta 27,8 mld zł – mówi Agnieszka Stawarska z PMR.

To o ok. 7 proc. więcej niż w 2009 roku. PharmaExpert przedstawia takie szacunki, pomimo spadku sprzedaży leków w styczniu br., która była niższa o 10,6 proc. w porównaniu do 2009 roku i wyniosła 2,1 mld złotych.

Informacje o niższych - w porównaniu do poprzednich lat - obrotach aptek podają także autorzy raportu przygotowanego na podstawie danych z Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ). W styczniu obrót średniej apteki był niższy od ubiegłorocznego o 15,5 tys. zł i wyniósł 158,5 tys. złotych.

Także analizy firmy IMS Health  potwierdzają, że wartość polskiego rynku aptecznego w styczniu spadła o 7 proc. w porównaniu ze styczniem 2009. - To pierwszy taki przypadek od kilku lat. Ten wskaźnik zdecydowanie odbiega od typowych indeksów, które najczęściej przekraczały +10% - podają analitycy IMS Health.

Główną przyczyną spadków była niższa liczba zachorowań na grypę w pierwszym miesiącu 2010 roku. Dlatego zdaniem analityków OSOZ, z punktu widzenia okresowości sprzedaży lepsze byłoby porównywanie danych nie w trybie roku kalendarzowego, ale w trybie uwzględniającym pełne okresy zachorowalności na kluczowe choroby.

Według prognoz OSOZ na 2010 rok, średnia apteka zanotuje roczny obrót na poziomie ponad 2 mln zł, co będzie oznaczało wzrost w stosunku do 2009 roku o 7,3 proc.

Tak jak w poprzednich latach motorem napędowym są produkty sprzedawane bez recepty. Segment OTC stanowił około jednej trzeciej sprzedaży w aptekach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH