Prognozowany model rynku po wprowadzeniu sztywnych marż i cen leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS Health, LJ/rynekaptek.pl   17-10-2009, 15:58

Podczas konferencji "Dystrybucja leków w Polsce" (Warszawa, 9 października) Tomasz Zarzycki, dyrektor generalny firmy analitycznej IMS Poland, charakteryzując polski rynek leków, przypomniał, że jest on w dużej mierze generyczny.

– Na tle innych państw, wyróżnikiem polskiego rynku jest wysoka ilość produktów generycznych, wynosząca ilościowo 85%, a wartościowo 62% – mówił Tomasz Zarzycki w trakcie konferencji przygotowanej przez wydawcę i redakcję miesięcznika Rynek Zdrowia.

Dyrektor IMS Poland przedstawił model, który pokazał, co może się stać na rynku, jeśli marże i ceny zostaną „usztywnione”. Do analizy wzięto pod uwagę konsumpcję leków z ostatnich 12 miesięcy, przy założeniu niezmiennej struktury konsumpcji.

– Obecnie funkcjonuje system rabatów udzielanych między producentem i hurtownią, hurtownią i apteką, a następnie część tych rabatów apteki przekazują pacjentom. IMS szacuje, że przy braku rabatów, rynek detaliczny wzrósłby o 6,6%, czyli o 812 mln zł, dopłaty do leków wnoszone przez pacjentów wzrosłyby o 17,5%, czyli o 740 mln zł. Około 73 mln zł musiałby dopłacić także NFZ.

Dyrektor Zarzycki zwraca uwagę na spore różnice we wzroście cen leków dla pacjentów w różnych klasach terapeutycznych:

– Wydatki pacjentów są szczególnie duże w przypadku insulin. Obecnie chorzy dopłacają prawie 80 mln zł, po wprowadzeniu sztywnych cen i marż, dopłacaliby o 60 mln zł więcej. Podobnie jest z drogimi preparatami stosowanymi np. w astmie – teraz pacjenci dopłacają 39 mln zł, a po zmianie prawa należałoby liczyć się ze wzrostem o 60 mln zł. Podobnie jest w leczeniu osteoporozy.

– Patrząc na ogólny wolumen marży na poziomie aptecznym szacujemy, że przy tych samych założeniach, marża dla całego rynku leków w obrocie detalicznym spadłaby z 17,5 do 14,6%. Największy spadek marży nastąpiłby w przypadku leków drogich. Również w tej kategorii leków dopłaty dla pacjentów byłyby najwyższe – dodał Tomasz Zarzycki.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH