Program weryfikacji leków od 2019 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: bydgoszcz.tvp.pl/ rynekaptek.pl   25-09-2017, 13:32

Program weryfikacji leków od 2019 roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Będziemy mieli miliardy kodów, a te miliardy kodów będą się znajdowały w specjalnym systemie, gdzie aptekarz - przed wydaniem pacjentowi - będzie musiał sprawdzić, czy ten kod w tym systemie się znajduje - tłumaczy wiceprezes NRA, Michał Byliniak.

Uczestnicy IV Ogólnopolskiej Konferencji Farmaceutycznej w Bydgoszczy (22 września) dyskutowali m.in. o problemie, jakim jest fałszowanie leków. W 2019 roku leki w całej Unii Europejskiej mają być lepiej zabezpieczane.

- Biorąc pod uwagę, że w obrocie mamy w Unii miliardy opakowań, to będziemy mieli miliardy kodów, a te miliardy kodów będą się znajdowały w specjalnym systemie, gdzie aptekarz - przed wydaniem pacjentowi - będzie musiał sprawdzić, czy ten kod w tym systemie się znajduje - tłumaczył Michał Byliniak z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.

Jak dodają farmaceuci, może się okazać, że czas pacjenta przed okienkiem w aptece wydłuży się. Wiele zależy więc od systemu, który będzie ten program obsługiwał. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od lutego 2019 roku.

Na konferencji przedstawiono też zasady funkcjonowania tzw. opieki farmaceutycznej. To na razie program pilotażowy. Farmaceuta teraz doradza, w przyszłości miałby wgląd za zgodą pacjenta do historii choroby i leków, jakie przyjmuje.

- Farmaceuta, działając z innymi zawodami medycznymi, czuwa nad prawidłowością tego procesu oraz go kontroluje - podkreśla Piotr Burkiewicz, prezes Śląskiej Rady Aptekarskiej.

Więcej: https://bydgoszcz.tvp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH