Projekt: dodatkowe 500 mld zł na zdrowie przez dekadę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-11-2017, 13:21

Projekt: dodatkowe 500 mld zł na zdrowie przez dekadę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatkowe 500 mld zł na leczenie w najbliższych 10 latach zapewniają przepisy projektu ustawy zwiększającego nakłady na ochronę zdrowia - podkreślił w środę (22 listopada) w Sejmie Tomasz Latos (PiS) przedstawiając stanowisko klubu ws. projektu.

Latos poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość poprze regulację. Gratulował szefowi MZ Konstantemu Radziwiłłowi, że udało mu się doprowadzić do ustawowego zagwarantowania wzrostu środków. - Ma pan zaszczyt być tym ministrem, który po wielu latach przedstawia (…) historyczną ustawę, w sposób ustawowy zwiększający nakłady na ochronę zdrowia - powiedział.

Przyznał, że cały czas daleko od magicznej bariery 6 proc. PKB. Zaznaczył jednak, że w tym roku nakłady już są większe.

- Obecnie jest ustawa, która będzie gwarantowała wzrost nakładów; podkreślmy: minimalny wzrost - wskazywał Latos. Dodał, że jest on ograniczony możliwościami gospodarczymi.

Podkreślił, że przyjęcie przepisów oznacza 500 mld zł dodatkowych pieniędzy w systemie w ciągu dekady, a jednocześnie system opieki zdrowotnej będzie naprawiany.

- Całe środowisko mówiło, że trzeba zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, ale także, iż system w wielu miejscach jest nieracjonalny, źle funkcjonuje, dochodzi do marnotrawienia środków i trzeba dokonać korekt by pieniądze były wydatkowane bardziej efektywnie - wskazał. - Trzeba te dwa procesy przeprowadzić równolegle - naprawa systemu (…) i dofinansowanie - przekonywał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH