Projekt obywatelski jest nierealny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-07-2017, 10:44

Projekt obywatelski jest nierealny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdyby obywatelski projekt dot. podwyżek dla pracowników medycznych wszedłby w życie, to w pierwszych trzech latach jego realizacja osiągnęłaby wartość 41 mld zł, a w ciągu 10 lat - ponad 388 mld zł - powiedziała 19 lipca w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

W środę (19 lipca) w Sejmie rozpatrywany był obywatelski projekt, wniesiony przez Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM), przewidujący wyższe stawki minimalnych wynagrodzeń. Projekt obywatelski trafił do Sejmu zanim rozpoczęto prace nad rządowym projektem o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Mimo apeli opozycji i medyków projekty te nie były rozpatrywane wspólnie. Na początku czerwca Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę.

Podczas pierwszego czytania zgłoszono wniosek o dodatkowe skierowanie projektu do komisji finansów publicznych oraz wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania. Oba wnioski zostaną rozpatrzone podczas głosowań.

Szczurek-Żelazko powiedziała, że "kwestie, które zostały zaproponowane do uregulowania w obywatelskim projekcie, znalazły się w już uchwalonej (...) ustawie w sprawie warunków zatrudniania w ochronie zdrowia".

Dodała, że obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia "budzi wiele wątpliwości".

Wskazała, że pierwsza wątpliwość głównie dotyczy tytułu ustawy oraz jej zakresu merytorycznego. Wyjaśniała, że taką "regulacją sektorową" nie mogą być objęci wszyscy pracownicy placówek medycznych, a więc także osoby nieudzielające świadczeń zdrowotnych. Oceniła, że takie rozwiązanie mogłoby być niezgodne z konstytucją.

Powiedziała, że z szacunków MZ wynika, że w pierwszych trzech latach skutki tej regulacji sięgnęłyby 41 mld zł, a w ciągu 10 lat - ponad 388 mld zł. Oceniła, że takie obciążenie nie byłoby możliwe nawet przy proponowanym przez Porozumienie Zawodów Medycznych wzroście finansowania ochrony zdrowia.

Wiceminister zwróciła też uwagę, że projekt obywatelski nie obejmuje lekarzy stażystów.

Wskazała, że kolejna wątpliwość wynika z proponowanego w projekcie wzrostu wynagrodzeń nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także na umowy cywilnoprawne. Oceniła, że w projekcie brakuje "szczegółowej regulacji dotyczącej (tego), w jaki sposób miałaby być realizowana ta ustawa w stosunku do tych osób".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH