Projekt ustawy refundacyjnej: budzi zdumienie, szokuje i daje do myślenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   06-12-2010, 21:14

Projekt ustawy refundacyjnej: budzi zdumienie, szokuje i daje do myślenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt nowej ustawy refundacyjnej po raz kolejny został mocno skrytykowany. Tym razem przy okazji VIII Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Profesor Jacek Spławiński z Narodowego Instytut Leków w trakcie konferencji przedstawił stanowisko sekcji Oceny Technologii Medycznych Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego w sprawie ustawy o refundacji leków.

Eksperci PTFe do wynajęcia
- W nowej ustawie mamy do czynienia z mnogością regulacji prawnych: dotyczących zasad finansowania, skuteczności działania leków, ewentualnego cofnięcia refundacji czy umów jakie muszą zawierać aptekarze. Wiele z tych przepisów budzi zdumienie, szokuje i daje do myślenia - przyznał prof. Spławiński.


Prof. Spławiński zastanawiał się nad propozycją resortu zdrowia ograniczenia wydatków na refundację leków na wysokości 17 procent budżetu NFZ: - Warto zadać pytanie, czy te 17 procent w praktyce nie będzie oznaczać większych dopłat ze strony pacjentów – mówił dodając, że równie niezrozumiałe jest wprowadzenie marży hurtowej na poziomie 5 procent.

Tym bardziej, że ministerstwo zdrowia nie przedstawiło analizy możliwych skutków tego rozwiązania. Prof. Spławiński podkreślił, że Polskie Towarzystwo Farmakoekonomiczne „chętnie odda do dyspozycji swoich ekspertów, którzy mogliby wykonać takie analizy”.

Parapodatek po polsku
Prof. Spławiński odniósł się także do tzw. podatku Garattiniego. Jego zdaniem, to rozwiązanie powinno być wprowadzone w pierwotnej wersji (5 proc. od kosztów marketingu). Tymczasem w projekcie nowej ustawy przewiduje się wprowadzenie podatku w wysokości 3% przychodu z tytułu objęcia sprzedawanych leków refundacją.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH