Projekt ustawy refundacyjnej: budzi zdumienie, szokuje i daje do myślenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   06-12-2010, 21:14

Projekt ustawy refundacyjnej: budzi zdumienie, szokuje i daje do myślenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt nowej ustawy refundacyjnej po raz kolejny został mocno skrytykowany. Tym razem przy okazji VIII Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.


System mało zintegrowany

- System jest niewydolny, czas specjalistów jest źle wykorzystywany. W Wielkiej Brytanii lekarz pierwszego kontaktu ograniczył dostęp do świadczeń, w Polsce wprowadzenie tego samego rozwiązania spowodowało wzrost hospitalizacji w ciągu jednego roku o 40 procent. To pokazuje, że środki muszą być wydatkowane z uwzględnieniem uwarunkowań instytucjonalnych danego kraju.

Ponad połowa leków jest źle przepisywanych, wydawanych, sprzedawanych lub niewłaściwie stosowanych. Prof. Hermanowski podejrzewa, że odsetek niewłaściwie wykorzystanych leków może być nawet większy: - Połowa pacjentów nie stosuje leków, tak jak powinna.

W jego ocenie potrzebna jest zintegrowana opieka zdrowotna. Obecny system refundacyjny nie zachęca do tworzenia takiego systemu leczenia, a wręcz przeciwnie - zachęca do przerzucanie kosztów z podstawowej opieki zdrowotnej na szpitalnictwo.

Źródło: VIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego „Kapitał zdrowia" (Warszawa, 2-3 grudnia 2010r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH