Projekt nowej ustawy refundacyjnej po raz kolejny został mocno skrytykowany. Tym razem przy okazji VIII Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.
System mało zintegrowany
- System jest niewydolny, czas specjalistów jest źle wykorzystywany. W Wielkiej Brytanii lekarz pierwszego kontaktu ograniczył dostęp do świadczeń, w Polsce wprowadzenie tego samego rozwiązania spowodowało wzrost hospitalizacji w ciągu jednego roku o 40 procent. To pokazuje, że środki muszą być wydatkowane z uwzględnieniem uwarunkowań instytucjonalnych danego kraju.
Ponad połowa leków jest źle przepisywanych, wydawanych, sprzedawanych lub niewłaściwie stosowanych. Prof. Hermanowski podejrzewa, że odsetek niewłaściwie wykorzystanych leków może być nawet większy: - Połowa pacjentów nie stosuje leków, tak jak powinna.
W jego ocenie potrzebna jest zintegrowana opieka zdrowotna. Obecny system refundacyjny nie zachęca do tworzenia takiego systemu leczenia, a wręcz przeciwnie - zachęca do przerzucanie kosztów z podstawowej opieki zdrowotnej na szpitalnictwo.
Źródło: VIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego „Kapitał zdrowia" (Warszawa, 2-3 grudnia 2010r.).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych