Promować rolę farmaceutów w efektywnej farmakoterapii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GdziePoLek.pl/ rynekaptek.pl   15-11-2017, 08:22

Promować rolę farmaceutów w efektywnej farmakoterapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wizyta lekarska przez internet, elektroniczna recepta, przedłużanie recept, a nawet leki z dostawą do domu. Tego chcą pacjenci, jak wynika z badania E-zdrowie “Czego oczekują pacjenci?”, przeprowadzonego przez fundację My Pacjenci w partnerstwie m.in. z NRA.

- Realizacja pomysłu e-recepty, który był już przekładany, obecnie planowana jest na koniec pierwszego kwartału 2018 roku, natomiast obowiązek prowadzenia takich recept ma wejść w 2020 roku – powiedział Wojciech Górnik, Zastępca Dyrektora w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), podczas śniadania prasowego podsumowującego projekt Razem Dla Zdrowia, które odbyło się 13 listopada br. w Warszawie.

Ważnym elementem tego rozwiązania jest wprowadzenie osobnej recepty dla każdego leku, dzięki czemu każdy produkt będzie można zrealizować w dowolnej aptece - ocenia portal GdziePoLek.pl.

Elektroniczna recepta nie jest tylko i wyłącznie inicjatywą ratowania drzew i ograniczenia marnowania papieru. - Za pomysłem przesyłania recept do aptek drogą elektroniczną stoi cały system mający na celu optymalizację kosztów i wzrost efektywności farmakoterapii. Niestety w tym momencie 20% hospitalizacji wynika z nieodpowiedniego przyjmowania leków - podkreśla Wojciech Górnik.

Pacjenci oczekują, że cały system gromadzenia informacji o zażywanych lekach będzie służył nie tylko do wysyłania recept, ale również poinformuje lekarza i pacjenta na temat możliwych niezgodności pomiędzy przyjmowanymi lekami, powiadomi o tańszych odpowiednikach i kończącym się zapasie leku, a także da możliwość przedłużenia recepty bez konieczności wizyty u lekarza.

Kolejnym problemem jest zwiększenie liczby osób mających dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta. Z jednej strony sami pacjenci chcą mieć dostęp do swoich własnych danych (95% ankietowanych), jednak niewielu z nich korzysta z obecnych możliwości, czyli Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ponad 90% pacjentów zgadza się na dostęp innych osób do ich danych medycznych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Zależy im jednak na tym, by wiedzieć, kto i kiedy przeglądał ich dane.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH