Propozycja: nocny dyżur za 30 zł za godzinę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl, LJ/ rynekaptek.pl   26-09-2017, 10:01

Propozycja: nocny dyżur za 30 zł za godzinę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziś, 26 września, odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli Naczelnej Izby Aptekarskiej i samorządowców w sprawie nocnych dyżurów aptek. Gospodarzem spotkania jest resort zdrowia.

Jest to kontynuacja spotkania, które odbyło się 19 września.

- Z punktu widzenia pacjenta korzystne byłoby, gdyby w jednym punkcie lub w niedużej odległości zapewnić nocną i świąteczną opiekę lekarską i pielęgniarską oraz dyżur apteki. Pacjent nie biegałby wówczas po mieście w środku nocy. Dlatego proponujemy nowelizację prawa farmaceutycznego, która wprowadzi instytucję ryczałtu dla aptekarza rekompensującego mu koszty dyżuru w nocy i w święta - mówi dla rp.pl Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Samorządowcy proponują, by NFZ płacił aptekom stawkę odpowiadającą średniej płacy za godzinę magistra farmacji, czyli ok. 30 zł. Wcześniej była mowa o stawce zbliżonej do godzinowej stawki pielęgniarki po podwyżce.

Środowisko farmaceutów od dawna postuluje zmiany w tym zakresie.

- Radni wobec aptek nie powinni mieć żadnych uprawnień, nawet tylko hipotetycznych. W XXI wieku rozważanie przymusu pracy, zwłaszcza wobec prywatnych firm, aptek, na dodatek bez stosownej zapłaty, jest czymś niespotykanym na świecie - pisał na łamach Rynku Aptek mgr farm. Mariusz Politowicz, szef zespołu ds. dyżurów Naczelnej Rady Aptekarskiej.

-
Jeśli dyżury nie są konieczne, należy zlikwidować art. 94 PF, a koszt ewentualnych doraźnych (SOR, szpital, NPL) podań leków przerzucić na samorząd terytorialny (właściciela szpitala) lub budżet państwa. Będzie to tańsze od finansowania dyżurów. Jeśli jednak dyżury są konieczne, zaistnieją tylko i wyłącznie przy jednoczesnym spełnieniu dwóch nierozerwalnych warunków. Muszą być:
1. Dobrowolne.
2. Godziwie zapłacone.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH