Prośba o poparcie projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   18-11-2016, 13:25

Prośba o poparcie projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Natychmiast po zapowiedziach zmian w prawie farmaceutycznym, biznesmeni zaczęli składać lawinę wniosków o otwarcie nowych aptek, nawet na przysłowiową „dziurę w ziemi” licząc, że zdążą przed wejściem ustawy w życie „złapać” jeszcze więcej - pisze szefowa NRA.

- Wszyscy jesteśmy świadkami jak bardzo w ostatnim czasie zmienił się nie tylko obraz apteki, ale również tego jak bardzo zmienia się nasza codzienna praca. Po wielu latach starań mamy szansę na wprowadzenie zmian pozwalających przywrócić normalność. Powstał projekt parlamentarny zakładający realizację postulatów, o które całe nasze środowisko zabiega od dawna - opisuje prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i prosi farmaceutów o poparcie tego projektu.

List zamieszczamy w całości:

"Propozycje składane przez Parlamentarzystów, popierane przez Ministra Zdrowia zakładają przyjęcie zasady, że zezwolenie na nowe apteki będzie mógł uzyskać wyłącznie aptekarz lub spółka aptekarzy. Kolejny postulat dotyczy minimalnych odległości w jakich mogłyby otwierać się kolejne apteki. Wprowadza się również kryteria demograficzne. Projekt uwzględnia zgłaszany przez NRA postulat, aby apteka mogła zostać sprzedana wraz z lekami, co pozwala uniknąć strat wynikających z utylizacji leków przy likwidacji apteki. Te propozycje spotkały się z ostrym sprzeciwem właścicieli sieci aptek. Przy tej okazji padło wiele nieprawdziwych informacji i fałszywych argumentów, które wymagają wyjaśnienia.

Przede wszystkim zmiany dotyczyć mają nowopowstających aptek. A zatem wszystkie argumenty  o wywłaszczeniach, miliardowych odszkodowaniach, likwidacji miejsc pracy, wzroście cen leków, francuskiej magnaterii, czy zamykaniu tysięcy aptek stają się jedynie pustym sloganem mającym na celu wywołanie strachu przed zmianami.

Efektem wprowadzenia ustawy ma być częściowe zamrożenie rynku aptek przy utrzymaniu obecnie funkcjonujących podmiotów. Oznacza to nie tylko możliwość przetrwania dla wielu aptek indywidualnych, ale również dla tych sieci, które działając zgodnie z prawem, mają problemy finansowe. W obecnych realiach ekonomicznych kiedy kilka tysięcy podmiotów stoi na skraju bankructwa; otwarcie każdej kolejnej apteki oznacza zamknięcie już istniejącej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH