Protest lekarzy rozszerza się na cały kraj

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-10-2017, 08:22

Protest lekarzy rozszerza się na cały kraj Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Porozumienie Zawodów Medycznych, największa organizacja skupiająca pracowników ochrony zdrowia, przejmuje protest głodowy rezydentów i przekształca w protest głodowy PZM w całym kraju - powiedział 16 października szef komitetu protestacyjnego PZM Tomasz Dybek.

W przygotowanym przez Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) obywatelskim projekcie o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia zaproponowano, by lekarze rezydenci zarabiali dwie średnie krajowe.

To właśnie podczas pierwszego czytania tego projektu w Sejmie (przed wakacjami -red.) przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek zapowiedział, że jeśli postulaty pracowników ochrony zdrowia nie zostaną spełnione, to 2 października rozpoczną oni strajk głodowy. Projekt 20 lipca został skierowany do komisji, a w połowie września został negatywnie zaopiniowany przez rząd.

W resorcie zdrowia trwają prace na ustawą gwarantującą wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Minister Konstanty Radziwiłł informował, że rok 2017 jest rekordowy pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB na ochronę zdrowia przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

W sierpniu weszła w życie ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać, ale w sposób, który nie satysfakcjonuje lekarzy rezydentów.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia określającego dokładną wysokość wynagrodzeń rezydentów do 2019 r.

Jak podawał PAP, zgodnie z propozycją resortu rezydenci, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed wejściem w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4013 zł brutto. W kolejnych latach wynagrodzenia rosną, w 2019 r. ich wysokość będzie między 3562 zł a 4381 zł brutto.

Lekarze, którzy zakwalifikują się do szkolenia po wejściu w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4920 zł brutto. W 2019 r. wysokość ich wynagrodzeń określono na między 3562 zł a 5581 zł brutto (w zależności od specjalizacji i roku rezydentury).

Te propozycje nie spotkały się z akceptacją Porozumienia Rezydentów. Uznali m.in. że tak skonstruowane rozporządzenie dzieli środowisko rezydentów.

Grzegorz Dyjak, Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH