"Przeciwnicy projektowanych zmian z pewnością nie złożą broni"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 11:04

"Przeciwnicy projektowanych zmian z pewnością nie złożą broni" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proponowane rozwiązania dotyczą jedynie nowych aptek i mają ukształtować rynek na kolejne dziesięciolecia - pisze w liście otwartym do senatorów szefowa NRA, Elżbieta Piotrowska - Rutkowska, apelując o poparcie ustawy.

7 kwietnia br. w Sejmie RP zakończyło się trzecie czytanie poselskiego projektu Prawa farmaceutycznego, podczas którego Parlamentarzyści zdecydowali o skierowaniu projektu do dalszych prac legislacyjnych w Senacie RP. W głosowaniu wzięło udział 427 posłów - przypomniała prezes NRA.

Dodaje: - Tak znacząca przewaga zwolenników tej regulacji jest dowodem na to, jak wielu Posłów – niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej – rozumie i dostrzega problemy, z jakimi od wielu lat zmagają się polskie apteki. Zwolennikami projektowanych zmian są również kluczowe organizacje, skupiające w sumie ponad pół miliona osób reprezentujących tzw. „biały personel” (samorządy: aptekarski, lekarski, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych), a także młodzi farmaceuci zrzeszeni wokół Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

- Ponadto, poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego cieszy się również poparciem ze strony Ministerstwa Zdrowia, Sejmowej Komisji Zdrowia, a także Biura Analiz Sejmowych (BAS), które w swoich niezależnych opiniach prawnej stwierdziło, że zmiany w przepisach ograniczą nieprawidłowości występujące na rynku aptecznym, zapewnią większą konkurencję oraz lepszą ochronę pacjentów korzystających z aptek - informuje Elżbieta Piotrowska - Rutkowska.

W jej ocenie, projekt może więc podlegać dalszym pracom legislacyjnym, a jego zapisy antykoncentracyjne są zgodne z Konstytucją RP i europejskimi przepisami. Za wprowadzeniem regulacji ograniczających wolność działalności gospodarczej przemawia ważny interes publiczny.

Prezes Izby przypomina najważniejsze zmiany w ustawie:

- regulacja zakłada m.in. powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków. Zmiany mają na celu zahamowanie funkcjonujących dziś na rynku licznych patologii, w tym postrzegania pacjenta przede wszystkim jako narzędzia do zarabiania ogromnych pieniędzy;

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH