
Temat odmowy wykonania szczepienia przez lekarza preparatem kupionym w aptece wraca jak bumerang od kilku lat. Problem nasila się w momencie wzmożonych szczepień, czyli sezonie grypowym. W tym roku nakłada się dodatkowo z większym zainteresowaniem szczepieniami.
Ostatecznie cała sprawa zakończyła się pomyślnie. Autor wpisu dodał, że "dziecko jest już zaszczepione, ale w innej przychodni".
- Ministerstwo Zdrowia przygotowuje strategię na jesień, ale warto zastanowić się nad własną strategią; np. czy w razie potrzeby można liczyć na swój ZOZ i ile wart jest abonament? - podrzucił.
Co wpływa na niską wyszczepialność?
Na temat pisaliśmy wielokrotnie, zwracając uwagę na rozdzielenie sprzedaży leków przez apteki od świadczenia usług medycznych przez lekarzy. Spora dyskusja na ten temat przetoczyła się m.in. w 2011 roku w związku z inicjatywą Federacji Porozumienie Zielonogórskie powołującej Komitet Obrony Szczepionek i uzasadniającej nabywanie szczepionek w przychodniach.
Celem działania Komitetu było doprowadzenie do zmiany przepisów dotyczących szczepień i umożliwienie szczepienia pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia.
To spotkało się z natychmiastową reakcją farmaceutów: - Próby wprowadzenia zmian legislacyjnych w odniesieniu jedynie do szczepionek, których sprzedaż przez ZOZ może przynosić wymierne korzyści finansowe rozpoczęte po wejściu w życie zarządzenia prezesa NFZ z grudnia 2010 roku ograniczającego tego typu działania, stawia pod dużym znakiem zapytania czystość intencji Federacji – napisał mgr farmacji Michał Byliniak, odnosząc się do pisma wysłanego przez FPZ do kancelarii marszałka Sejmu, w którym lekarze przekazali informacje dotyczące wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach oraz ich wpływie na zmniejszenie ilości wykonywanych szczepień.
- Przypisywanie zmniejszenia wyszczepialności obowiązującym zasadom przepisywania i realizacji recept jest nadużyciem nie znajdującym oparcia w jakichkolwiek oficjalnych statystykach czy nawet doniesieniach prasowych i nie może być traktowane inaczej jak manipulacja zastosowana na potrzeby prowadzonej przez lekarzy akcji - dodał farmaceuta.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych