Przełamanie monopolu szczepionkowego w NZOZ-ach poprawi poziom wyszczepialności p/grypie?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: TT, LJ/ rynekaptek.pl   18-09-2020, 08:01

Przełamanie monopolu szczepionkowego w NZOZ-ach poprawi poziom wyszczepialności p/grypie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Temat odmowy wykonania szczepienia przez lekarza preparatem kupionym w aptece wraca jak bumerang od kilku lat. Problem nasila się w momencie wzmożonych szczepień, czyli sezonie grypowym. W tym roku nakłada się dodatkowo z większym zainteresowaniem szczepieniami.

Ostatecznie cała sprawa zakończyła się pomyślnie. Autor wpisu dodał, że "dziecko jest już zaszczepione, ale w innej przychodni".

- Ministerstwo Zdrowia przygotowuje strategię na jesień, ale warto zastanowić się nad własną strategią; np. czy w razie potrzeby można liczyć na swój ZOZ i ile wart jest abonament? - podrzucił.

Co wpływa na niską wyszczepialność?
Na temat pisaliśmy wielokrotnie, zwracając uwagę na rozdzielenie sprzedaży leków przez apteki od świadczenia usług medycznych przez lekarzy. Spora dyskusja na ten temat przetoczyła się m.in. w 2011 roku w związku z inicjatywą Federacji Porozumienie Zielonogórskie powołującej Komitet Obrony Szczepionek i uzasadniającej nabywanie szczepionek w przychodniach.

Celem działania Komitetu było doprowadzenie do zmiany przepisów dotyczących szczepień i umożliwienie szczepienia pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia.


To spotkało się z natychmiastową reakcją farmaceutów: - Próby wprowadzenia zmian legislacyjnych w odniesieniu jedynie do szczepionek, których sprzedaż przez ZOZ może przynosić wymierne korzyści finansowe rozpoczęte po wejściu w życie zarządzenia prezesa NFZ z grudnia 2010 roku ograniczającego tego typu działania, stawia pod dużym znakiem zapytania czystość intencji Federacji – napisał mgr farmacji Michał Byliniak, odnosząc się do pisma wysłanego przez FPZ do kancelarii marszałka Sejmu, w którym lekarze przekazali informacje dotyczące wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach oraz ich wpływie na zmniejszenie ilości wykonywanych szczepień.

- Przypisywanie zmniejszenia wyszczepialności obowiązującym zasadom przepisywania i realizacji recept jest nadużyciem nie znajdującym oparcia w jakichkolwiek oficjalnych statystykach czy nawet doniesieniach prasowych i nie może być traktowane inaczej jak manipulacja zastosowana na potrzeby prowadzonej przez lekarzy akcji - dodał farmaceuta.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH