Przepis nie był zmieniany od początku istnienia ustawy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   21-06-2017, 12:11

Przepis nie był zmieniany od początku istnienia ustawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przepis art. 91 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne funkcjonuje w niezmienionym brzmieniu od początku istnienia tej ustawy. Zatem co najmniej od 16 lat, na podstawie ww. przepisu technik farmaceutyczny nie jest uprawniony do wydawania z aptek określonych grup leków - przypomina MZ.

Jak wyjaśnia dalej wiceminister zdrowia, Katarzyna Głowala, przepis ten stanowi, że technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:

1) substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) substancje odurzające,
3) substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P

- określone w odrębnych przepisach.

Wiceminister przypomina, że podczas ostatniej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (z 7 kwietnia 2017 r., podpisanej przez Prezydenta RP 15 maja 2017 roku), nie wprowadzono zmiany przepisu art. 91.

- Z powyższego wynika, że nie zmieniono przepisu, który dotyczy wykonywania czynności fachowych w aptekach przez techników farmacji - dodaje Katarzyna Głowala.

Zaprzecza też, jakoby w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, znalazły się regulacje dotyczących zakresu wykonywanych czynności fachowych przez techników farmaceutycznych. 

W ten sposób odpowiada na interpelację posłanki Małgorzaty Pępek, która napisała, iż "środowisko zawodowe techników farmaceutycznych alarmuje, iż wprowadzane obecnie zmiany do zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw są zagrożeniem dla ich miejsc pracy".

"Argumentują, że projekt przewiduje bardzo poważne ograniczenie uprawnień zawodowych techników sprowadzając ich do roli osób, które nie mogą sprzedać klientom aptek i punktów aptecznych wielu leków, w tym niektórych, OTC takich Lotion - żel, czy popularny Niqutin - gumy dla osób uzależnionych od palenia" - informuje posłanka.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH