Przepustowość linii będzie wynosiła około 18 tys. ampułek na godzinę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ Polfa Tarchomin   17-03-2021, 16:04

Przepustowość linii będzie wynosiła około 18 tys. ampułek na godzinę Polfa Tarchomin będzie konfekcjonować szczepionki przeciw covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

TZF Polfa prowadzi obecnie rozmowy z dwoma zachodnimi koncernami farmaceutycznymi dotyczące rozlewania szczepionek przeciw Covid-19 na linii przeznaczonej do ampułek.

Jest to ostatni etap produkcji – konfekcjonowanie gotowego produktu do ampułek - ocenia spółka.

18 tys. ampułek na godzinę
Przepustowość linii będzie wynosiła około 18 tys. ampułek na godzinę. Łączne roczne możliwości produkcyjne to około 40 mln sztuk ampułek.

Firma posiada obecnie m.in. leki psychotropowe, które również mogą być konfekcjonowane na tej linii w warunkach sterylnych.

– Nasza ampułkarnia może zostać uruchomiona szybko, dzięki temu, że posiadamy odpowiednie obszary produkcyjne, które obecnie dostosowujemy do nowej linii. Nie jest to zatem tworzenie oddzielnej fabryki. Wartość inwestycji to około 40 mln zł, przy czym oczywiście dochodzą do tego koszty rozwoju leków - ocenia Jarosław Król, prezes TZF Polfy.

Ampułkarnia będzie gotowa jesienią
O tej inwestycji mówił też wczoraj wiceminister Aktywów Państwowych, Maciej Małecki, podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Zdrowia (16 marca).

Przypomniał, że w grudniu 2019 roku został podwyższony kapitał zakładowy Polfy Tarchomin, by mogła zbudować fabrykę leków onkologicznych i immunosupresyjnych, a także opracować nową dla spółki grupę leków.

Wiceminister powiedział również, że obecnie w Polfie trwają końcowe prace związane z dostosowaniem linii do ampułkowania, czyli rozlewania leków. Zaznaczył że w maju sprowadzony zostanie kluczowy do tego procesu sprzęt, a ampułkarnia ma być gotowa jesienią tego roku.

- Gdy udało się poprowadzić pomyślnie negocjacje, z którymś z producentów szczepionki na Covid, ostatni element produkcji, czyli ampułkowanie, mógłby być prowadzony w Polsce - wskazał.

Inni też chętnie dołączą
Jak wcześniej komentował tę inwestycję Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF, inni krajowi producenci leków chętnie włączą się w podobne działania.

- Krajowy potencjał produkcyjny trzeba budować latami konsekwentnie realizowaną strategią bezpieczeństwa lekowego. Ona powinna uwzględniać możliwości produkcyjne różnych typów leków, czyli linie technologiczne do wytwarzania form stałych – tabletek i płynnych oraz szczepionek.

Jedną z firm, która ma włączyć się w proces konfekcjonowania szczepionek dla jednego z zagranicznych dostawców, jest spółka skarbu państwa - Polfa Tarchomin. Szef PZPPF ocenia, że inne krajowe firmy też chętnie by się dołączyły do takiej współpracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH