Przy ograniczonym dostępie do szczepionek nie można nadmiernie różnicować statusu zaszczepionych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropaś/ rynekaptek.pl   20-01-2021, 08:01

Przy ograniczonym dostępie do szczepionek nie można nadmiernie różnicować statusu zaszczepionych Złagodzenie wymogów dotyczy przede wszystkim sytuacji, kiedy od pacjenta jest wymagane wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 - wyjaśnia RPP (fot. Pixabay)

Sytuacja, kiedy tylko zaszczepieni mieliby uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych, ewidentnie naruszałaby zasadę równości. Problemem bowiem jest to, że możliwość zaszczepienia się jest ograniczona - stawianie kogoś w gorszej pozycji z kimś kto np. należy do grupy zero byłoby nie fair.

- Złagodzenie wymogów dotyczy przede wszystkim sytuacji, kiedy od pacjenta jest wymagane wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (np. przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego, hospicjum stacjonarnego, oddziału medycyny paliatywnej, domu pomocy społecznej), ten obowiązek jest zniesiony wobec osób zaszczepionych - mówi nam Jakub Gołąb, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji w Biurze RPP.

Dodaje od razu: - Nie oznacza to jednak, że pozostali pacjenci nie mają dostępu do świadczeń. Muszą oni jednak w określonych sytuacjach wykonać test na obecność wirusa, który jest finansowany ze środków publicznych - mówi Jakub Gołąb, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji w Biurze RPP.

Do rządu docierają jednak powyższe argumenty, o czym zdają się świadczyć słowa szefa KPRM Michała Dworczyka z 5 stycznia br., że „nadmierne różnicowanie statusu osób, które są zaszczepione i tych, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczoną możliwość dostępu do szczepień nie byłoby dobrym rozwiązaniem”.

Więcej: https://www.rynekzdrowia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH