Przypomnienie: od 27 lutego tylko maseczki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ, ECDC, Dziennik Ustaw/ rynekaptek.pl   26-02-2021, 16:08

Przypomnienie: od 27 lutego tylko maseczki Zmiana w sposobie zakrywania ust i nosa od soboty, 27 lutego Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic - zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski. Załączamy treść rozporządzenia.

ECDC bez zalecenia
Biorąc pod uwagę dostępne dowody, charakterystykę przenoszenia się SARS-CoV-2, wykonalność i potencjalne szkody związane ze stosowaniem różnych rodzajów maseczek, proponuje się następujące opcje:

Na obszarach, gdzie występuje transmisja środowiskowa COVID-19, noszenie medycznej lub niemedycznej maseczki jest zalecane w zamkniętych przestrzeniach publicznych i może być rozważane w zatłoczonych miejscach na zewnątrz.

Dla osób narażonych na ciężką postać COVID-19, takich jak osoby starsze lub osoby z chorobami współistniejącymi, zaleca się stosowanie medycznych maseczek jako środka ochrony osobistej w wyżej wymienionych miejscach.

W gospodarstwach domowych zaleca się stosowanie medycznych maseczek dla osób z objawami COVID-19 lub potwierdzonym COVID-19 oraz dla osób, które mieszkają z nimi w tym samym gospodarstwie domowym.

W oparciu o ocenę dostępnych dowodów naukowych nie można wydać zalecenia dotyczącego preferowanego stosowania medycznych lub niemedycznych maseczek.

Maseczki jednym ze środków zapobiegawczych
Jeżeli używane są niemedyczne maseczki, zaleca się, aby preferowane były te, które spełniają dostępne wytyczne dotyczące skuteczności filtracji i oddychalności. Bardzo ograniczone dowody naukowe dotyczące stosowania masek z filtrem oddechowym nie przemawiają za ich obowiązkowym stosowaniem zamiast innych rodzajów maseczek.

Chociaż nie oczekuje się, że maski z filtrem oddechowym będą gorsze od niemedycznych lub medycznych, należy wziąć pod uwagę trudności w zapewnieniu ich właściwego dopasowania i stosowania w warunkach wspólnotowych, jak również potencjalne niekorzystne skutki związane z mniejszą oddychalnością.

Użycie maseczek powinno uzupełniać, a nie zastępować inne środki zapobiegawcze, takie jak fizyczny dystans, pozostanie w domu w czasie choroby, telepraca, jeśli to możliwe, skrupulatna higiena rąk i unikanie dotykania twarzy, nosa, oczu i ust.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH