PTSF postuluje wprowadzenie specjalizacji farmaceutycznych, by objąć opieką populacje pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PTSF/ rynekaptek.pl   23-11-2020, 08:01

PTSF postuluje wprowadzenie specjalizacji farmaceutycznych, by objąć opieką populacje pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W naszej opinii, niezależność farmaceuty nie powinna podlegać dyskusji. Żaden z aspektów ekonomicznych czy biznesowych wynikających z relacji farmaceuta-pracodawca nie powinien mieć wpływu na decyzyjność farmaceuty - napisali w stanowisku przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji w sprawie procedowanych zmian dotyczących zawodu farmaceuty i wprowadzenia opieki farmaceutycznej.

"Na przestrzeni ostatnich kilku lat, ze szczególnym uwzględnieniem okresu 2019-2020, prowadzone są działania mające na celu wprowadzenie zmian dotyczących zawodu farmaceuty oraz implementację i regulację prawną opieki farmaceutycznej w Polsce. Jako społeczność akademicka skupiająca ponad 1400 studentów farmacji i młodych farmaceutów w całym kraju, chcielibyśmy odnieść się do kluczowych zmian dotyczących naszego przyszłego środowiska zawodowego - informują studenci farmacji.

Klasyfikacja zawodu farmaceuty w dotychczasowych aktach prawnych pozostawała niejasna odnośnie tego, czy zawód farmaceuty jest zawodem medycznym, z uwagi na aspekt udzielania świadczeń zdrowotnych.

Dopiero ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zawodzie farmaceuty jasno klaruje status prawny zawodu farmaceuty, jako zawodu medycznego. Zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym.

Określenie zawodu farmaceuty zawodem medycznym jest podwaliną opieki farmaceutycznej. Umożliwia zarówno jej funkcjonowanie, ustalenie czynności wchodzących w ten proces oraz ich późniejszego rozliczania, jak i dalsze możliwości ich modyfikacji. Dokument ten stanowi klucz do wykonywania zawodu farmaceuty na poziomie krajów z wysoko rozwiniętym systemem ochrony zdrowia, którego nieodłączną częścią jest opieka farmaceutyczna.

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji opowiada się za inicjatywami, które prowadzą do rozwoju farmacji w Polsce. Naszym zdaniem ustawa o zawodzie farmaceuty jest szansą na rozwiązanie części problemów, z którymi boryka się system ochrony zdrowia naszego kraju.

Aspekt społeczny
Wprowadzenie ustawy o zawodzie farmaceuty jest kluczowe nie tylko z perspektywy farmaceutów, ale przede wszystkim niesie korzyści dla pacjentów. Farmaceuta jest zawodem zaufania publicznego. Według danych GUS w Polsce mamy około 26,1 tys. aktywnych zawodowo farmaceutów, co wraz z dostępnością aptek (12,3 tys.), tworzy pacjentom łatwo osiągalny kontakt ze specjalistą medycznym.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH