PZM w liście do premier: trwa wyzysk zawodów medycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ms/ rynekaptek.pl   01-06-2017, 12:38

PZM w liście do premier: trwa wyzysk zawodów medycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) informuje, że 1 czerwca wysłało już kolejne pismo do premier Beaty Szydło ws. ustawy o minimalnych płacach w zawodach medycznych.

Jak podkreślają adresaci, list został wysłany w związku z przekazaniem do Sejmu rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach medycznych.

Pierwsze czytanie ustawy w Komisji Zdrowia Sejmu RP ma się odbyć 7 czerwca.

W piśmie przekazano premier RP, że ma to związek z obywatelskim projektem ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia, który został niedawno (15 maja br.) złożony do Sejmu RP wraz z ćwierć milionem podpisów. W ciągu trzech miesięcy od tej daty musi się odbyć pierwsze czytanie ustawy w Sejmie.

Poinformowano premier, że projekt jest obywatelską i pracowniczą kontrpropozycją do projektu rządowego – który wbrew przedwyborczym zapowiedziom PiS – jest utrwaleniem dotychczasowej biedy pracowników medycznych. Napisano, że PZM odbiera ten fakt jako wyraz kontynuacji polityki poprzednich rządów, polegającej na tym, że podstawą funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia jest wyzysk pracowników jako warunek utrzymania skrajnie niskich nakładów na lecznictwo. Ta polityka doprowadziła do niedoborów kadrowych i przepracowania tych, którzy pozostali.

Przekazano też premier Szydło, że PZM oczekuje, że rząd wreszcie przestanie lekceważyć pracowników ochrony zdrowia i problemów polskiego lecznictwa. Wskazano też, że bez wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w tym podwyższenia zarobków białego personelu nie ma mowy o żadnej poprawie sytuacji polskiego pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH