PZPPF z życzeniami dla nowego wiceministra

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   02-08-2017, 13:02

PZPPF z życzeniami dla nowego wiceministra Życzę nowemu wiceministrowi, aby patrzył na nasz system refundacyjny nie tylko w perspektywie doraźnej, ale i długofalowo - pisze PZPPF

Ze względu na doświadczenie i kompetencje pana Marcina Czecha, jestem pewny, że uda mu się zrównoważyć interesy wszystkich uczestników rynku leków. Dlatego „na dzień dobry” do listy życzeń, dołączam kilka bardziej szczegółowych - pisze Zdzisław Sabiłło, szef PZPPF.


Wszyscy mówią o pacjencie
Życzę także nowemu wiceministrowi, aby potrafił dostrzec, co naprawdę jest dobrem pacjenta, a co jedynie sloganem wykorzystywanym dla poparcia lansowanych rozwiązań. W dyskusji o wartości pewnych propozycji legislacyjnych słowo „pacjent” deklinowane jest bezustannie i niekiedy trudno ocenić prawdziwe intencje.

Na przykład, zabiegający o definicję leku biopodobnego w ustawie refundacyjnej argumentują to bezpieczeństwem chorego. Tymczasem w ustawie refundacyjnej może być jedynie wykorzystana do przedłużania monopolu tracącego ochronę patentową leku. A przecież konkurencja produktów biopodobnych pozwala za te same pieniądze objąć terapią dwa razy więcej pacjentów lub leczyć ich tak długo, jak tego potrzebują, a nie tyle czasu, na ile wystarcza pieniędzy.

Potwierdzonego już w tak wielu badaniach klinicznych bezpieczeństwa zamiennictwa leków biologicznych referencyjnych na biopodobne nie można podważać żadną ustawą.

Gospodarność dla gospodarki
Zważywszy na bogate doświadczenia zawodowe nowego wiceszefa resortu zdrowia, ufam, że będzie wiedział, co służy efektywności systemu refundacji leków i polskiej gospodarce, a co realizuje jedynie interesy uczestników tego rynku.

Proponowany we wcześniejszym projekcie nowelizacji ustawy refundacyjny tryb rozwojowy, tzw. RTR miał na celu uwzględnienie przy wydatkowaniu publicznych pieniędzy interesu gospodarczego Polski. Chodziło mniej więcej o to, aby płatnik mając do wyboru wielu producentów leków mógł preferować tych, którzy tworzą w Polsce miejsca pracy, odprowadzają podatki, podnoszą poziom innowacyjności naszej gospodarki czy redukują deficyt w handlu zagranicznym. Kryteria RTR, nad którymi pracują resort rozwoju i zdrowia mają też na celu przyciągnięcie do Polski zagranicznych firm farmaceutycznych.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH