PZPPF z życzeniami dla nowego wiceministra

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   02-08-2017, 13:02

PZPPF z życzeniami dla nowego wiceministra Życzę nowemu wiceministrowi, aby patrzył na nasz system refundacyjny nie tylko w perspektywie doraźnej, ale i długofalowo - pisze PZPPF

Ze względu na doświadczenie i kompetencje pana Marcina Czecha, jestem pewny, że uda mu się zrównoważyć interesy wszystkich uczestników rynku leków. Dlatego „na dzień dobry” do listy życzeń, dołączam kilka bardziej szczegółowych - pisze Zdzisław Sabiłło, szef PZPPF.


Trzeba jednak pamiętać, że będzie to służyć naszej gospodarce wówczas, gdy zagraniczni wytwórcy leków nie tylko będą prowadzić u nas badania kliniczne, ale produkować i komercjalizować swoje produkty. Dlatego przyznając pewne bonusy związane z RTR, trzeba zastanowić się, jakie korzyści odniosą płatnicy składki zdrowotnej, a więc polskie społeczeństwo.

Nie wylewać dziecka z kąpielą
Na koniec chciałbym życzyć nowemu wiceministrowi rozwagi przy uzdrawianiu systemu refundacji. Zasada „primum non nocere” musi obowiązywać także w tej terapii. Poprzedni wiceminister chcąc rozwiązać problem nielegalnego wywozu leków, zamierzał wyodrębniać znikające produkty do osobnych grup limitowych. Miałaby wówczas sztucznie zawyżoną cenę i nie opłacałoby się ich wywozić.  Pomysł - choć pozornie dobry - zniszczyłby najefektywniejszy mechanizm ustawy refundacyjnej racjonalizujący wydatki na leki - KONKURENCJĘ.

Wiadomo, że nielegalnie wywozi się leki najdroższe. Więc to właśnie one trafiałaby do oddzielnych grup limitowych, gdzie nie podlegałyby konkurencji cenowej. Takie wypaczenie sensu tworzenia grup limitowych to nie tylko semantyczny oksymoron pt. „jednoskładnikowa grupa”, ale przede wszystkim zablokowanie  obniżek cen wynikających z rywalizacji w ramach grupy. Szacowane straty z tego tytułu dla budżetu NFZ wynosiłyby rocznie tyle, ile Fundusz przeznacza w ciągu roku na bezpłatne leki dla seniorów.

Dlatego trzeba uważać, aby rozwiązując jeden problem nie generować nowych kosztowniejszych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH