QuintilesIMS: istotne zmiany w strukturze aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   20-03-2017, 13:27

QuintilesIMS: istotne zmiany w strukturze aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do 18 wzrosła liczba sieci aptek skupiających 50 i więcej placówek. Do tej grupy należało 2,3 tys. aptek, które łącznie odpowiadały za ok. 26% wartości sprzedaży - wynika z podsumowania sprzedaży aptecznej w 2016 roku przygotowanego przez QuintilesIMS.

Całkowita wartość sprzedaży aptecznej (rynek aptek otwartych i sprzedaży wysyłkowych e-aptek), liczona w cenach detalicznych, w 2016 roku wyniosła 31,2 mld zł, co oznacza wzrost o 3,5% - czyli o blisko 1,06 mld zł więcej niż w 2015 roku.

Obraz rynku aptecznego w 2016 roku był wynikiem wielokierunkowych zmian, związanych miedzy innymi z wprowadzeniem ustawy refundacyjnej w 2012 roku. Ustawa zapoczątkowała zjawisko renegocjacji, których kolejny cykl miał miejsce w drugiej połowie 2015 roku i których wynik przełożył się na niższy poziom cen detalicznych i spadek wartości rynku leków refundowanych.

Wpływ ustawy wykroczył także poza obszar leków refundowanych - zmianie uległa struktura całego rynku, czego odzwierciedleniem były zmiany udziałów poszczególnych segmentów – największa część rynku należała do leków i produktów dostępnych bez recepty. Infekcja w 1Q 2016 roku i związana z nią sprzedaż leków stosowanych w przeziębieniu przyczyniła się do wzrostu tego segmentu. Dynamicznie rozwijający się kanał sprzedaży wysyłkowej e-aptek przyniósł dodatkowy wzrost tego rynku na poziomie 100 mln zł.

Istotne znaczenie, głównie z punktu widzenia pacjenta powyżej 75 roku życia, miało wejście w życie projektu „Leki 75+”, w ramach którego pacjenci otrzymali bezpłatny dostęp do leków ujętych w ramach tzw. listy S. Od stycznia 2017 lista bezpłatnych leków została rozszerzona o kolejne substancje czynne, w tym również insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich. W 2016 roku w przestrzeni publicznej pojawiły się zapowiedzi nowelizacji zarówno ustawy refundacyjnej, prawa farmaceutycznego, jak i zmian strukturalnych systemu ochrony zdrowia. Należy się spodziewać, że rynek farmaceutyczny będzie w kolejnych latach kształtowany głównie przez wdrożenie tych regulacji.

Rynek aptek otwartych
Całkowita wartość rynku aptek otwartych (segmenty Rx i SM), liczona w cenach detalicznych, w 2016 roku wyniosła 30,8 mld zł, co oznacza wzrost o 3,2% - czyli o blisko 959 mln zł więcej niż w 2015 roku.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH