QuintilesIMS prognozuje: wzrosty dzięki lekom OTC

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   06-10-2017, 13:28

QuintilesIMS prognozuje: wzrosty dzięki lekom OTC Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Całkowita wartość rynku farmaceutycznego (segmenty Rx, CH i rynek szpitalny, liczona w cenach detalicznych, w 2017 roku wyniesie ponad 38,5 mld zł, co oznacza wzrost o 5,4% rok do roku - wynika z analizy firmy QuintilesIMS.

Według analityków firmy QuintilesIMS wartość rynku farmaceutycznego w 2017 roku wyniesie ponad 38,5 mld zł, a dynamika będzie wyższa o 1 pp od  tempa wzrostu w roku ubiegłym i osiągnie 5,4%.

Wzrost wartościowy, który wyniesie blisko 2 mld zł, będzie związany głównie z segmentem leków i produktów dostępnych bez recepty (CH). Rynek ten osiągnie wartość ponad 14 mld zł, czyli przeszło 800 mln zł więcej niż w 2016 roku. Jednym z czynników odpowiedzialnych za ten wzrost była wysoka liczba zachorowań na infekcje, które miały miejsce na początku roku. Wpłynęły one na zwiększone zakupy leków i produktów dostępnych bez recepty. Rok 2017 będzie zatem korzystny dla rynku sprzedaży odręcznej (CH), którego  prognozowana dynamika wyniesie ponad 6%.

Rx - większe wzrosty niż rok temu
Rynek CH po raz kolejny będzie rozwijał się szybciej niż rynek sprzedaży leków dostępnych na receptę (Rx), gdzie szacowany wzrost wartościowy wyniesie ponad 3%, a wartość osiągnie przeszło 18,5 mld zł, czyli o blisko 600 mln zł więcej niż w 2016 roku, przy czym 60% tej kwoty, tj. 360 mln zł zostanie wygenerowane przez segment leków refundowanych, który w 2016 roku zanotował spadek wartości, wynikający z obniżek cen w procesie renegocjacji decyzji refundacyjnych z Ministrem Zdrowia.

Tegoroczny wzrost jest zatem efektem niskiej bazy w 2016 roku, jak również kontynuacji rozwoju leków, które otrzymały pozytywne decyzje refundacyjne w ostatnich dwóch latach, ale także przeniesienia leków stosowanych w leczeniu onkologicznym do rynku szpitalnego, co przyniosło zmniejszenie wartości rynku o blisko 100 mln zł.

Do czynników pozytywnie wpływających na rozwój rynku leków refundowanych w bieżącym roku należy także projekt Leki 75+, który został wprowadzony we wrześniu 2016 roku, a następnie, w pierwszych miesiącach 2017 roku był    rozszerzany o nowe substancje czynne. Leki będące na liście „S” przyniosły ponad 90 mln wzrostu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH