QuintilesIMS prognozuje: wzrosty dzięki lekom OTC

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   06-10-2017, 13:28

QuintilesIMS prognozuje: wzrosty dzięki lekom OTC Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Całkowita wartość rynku farmaceutycznego (segmenty Rx, CH i rynek szpitalny, liczona w cenach detalicznych, w 2017 roku wyniesie ponad 38,5 mld zł, co oznacza wzrost o 5,4% rok do roku - wynika z analizy firmy QuintilesIMS.


Współpłacenie stopniowo spada
Analizy dotyczące współpłacenia za leki refundowane, wykupione z dopłatą NFZ wskazują, że od czasu wejścia w życie w 2012 roku ustawy refundacyjnej, udział wydatków ponoszonych przez pacjentów w całkowitej wartości tych leków systematycznie spada. W bieżącym roku, w ujęciu ogólnym, współpłacenie osiągnęło poziom 29%, czyli o blisko 5 pp. mniej niż w 2012 roku. W jednym przypadku – w klasie ATC B (krew i układ krwiotwórczy), współpłacenie pacjenta zwiększyło się o 7 pp – do poziomu 22%.

Było to związane z wprowadzeniem do sprzedaży doustnych leków przeciwzakrzepowych, do których dopłaty pacjentów są wyższe w porównaniu z dotychczas stosowanymi lekami. W kontekście opisanego wzrostu dopłaty, ważne było zagwarantowanie seniorom bezpłatnego dostępu do wyżej wymienionych leków, poprzez uwzględnienie ich na liście „S”.

Rynek szpitalny
W dalszym ciągu najszybciej rozwijającym się segmentem rynku farmaceutycznego będzie rynek szpitalny. Średnioroczne tempo wzrostu w latach 2013 – 2017 wyniosło blisko 11%. Tegoroczna prognoza QuintilesIMS wskazuje na porównywalne tempo wzrostu, na poziomie 10%, co oznacza, że wartość rynku szpitalnego wyniesie blisko 5,9 mld zł. W odniesieniu do roku 2012, kiedy wartość rynku szpitalnego wyniosła 3,1 mld zł, segment ten praktycznie podwoił swoją wartość.

Rozwój leków ujętych w programach lekowych i katalogu chemioterapii przełożył się na zwiększenie dostępu pacjentów do terapii. Ten trend  utrzyma się także w bieżącym roku, a głównymi obszarami wzrostu będą leki stosowane w leczeniu WZW C, stwardnienia rozsianego oraz chorobach onkologicznych. Również zmiany opisów wybranych programów lekowych, dotyczące kryteriów kwalifikacji chorych lub czasu leczenia pacjenta, niewątpliwie wpłyną na wartość tego segmentu poprzez zwiększenie liczby osób włączonych do programów.

W ostatnich miesiącach 2017 roku prognoza rynku farmaceutycznego zakłada kontynuację trendów i nie przewiduje istotnych zmian legislacyjnych. Czynnikiem, który może zwiększyć wartość rynku i jego dynamikę, a który nie został ujęty w prezentowanych danych, jest znaczący – jednakże trudny  do oszacowania – ewentualny wzrost zachorowalności na infekcje dróg oddechowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH