Radom: atrakcją muzeum będzie apteka Pod Białym Orłem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio Rekord   27-05-2021, 15:02

Radom: atrakcją muzeum będzie apteka Pod Białym Orłem Na początku lat 90. XX w. Apteka „Pod Białym Orłem” została sprywatyzowana i działa do roku 2013, kiedy to została zlikwidowana. Teraz będzie atrakcją muzeum (fot. Pixabay)

Jedną z atrakcji powstającego Muzeum Historii Radomia będzie całe wyposażenie apteki "Pod Białym Orłem". Funkcjonowała nieprzerwanie w jednym miejscu przez 180 lat.

Do połowy 2022 roku ma powstać stała wystawa w Muzeum Historii Radomia, które będzie się mieściło w wyremontowanych kamienicach Gąski i Esterki na radomskim Rynku.

Obecnie trwa procedura zmierzająca do wyłonienia wykonawcy. Remont i aranżacja muzeum pochłonie blisko 8 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

Zabytkowe meble już są po renowacji

Do muzeum trafi m.in. wyposażenie z apteki "Pod Białym Orłem", w tym zabytkowe meble, które wróciły po renowacji do Radomia i zostały już umieszczone w tworzonym muzeum.

Na ekspozycji będzie można oglądać całe wyposażenie apteki. Koszt prac renowacyjnych to 184 tys. zł.

– Będziemy się starali o odzyskanie oryginalnych szkieł aptecznych, które się zachowały. Jeśli jednak nam się nie uda, zrobimy wierne kopie. Na tych szkłach są emblematy apteki. To wyjątkowe elementy, które warto, aby wróciły do Radomia. Obecnie są w Muzeum Farmacji w Krakowie – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Na specjalnym ekranie będzie można też zobaczyć, jak wyglądała apteka w XIX wieku oraz jak zmieniał się jej wygląd w kolejnych latach.

180 lat w jednym miejscu

Apteka działała w kamienicy przy ul. Żeromskiego 5. Została zamknięta w 2013 roku i była najdłużej działającą apteką w Radomiu, nieprzerwanie prawie 180 lat w jednym miejscu.

Aptekę założył w XIX wieku Jan Karol Burchard. Nowy właściciel, magister farmacji Stanisław Kwaśniewski, przeniósł aptekę z budynku drewnianego do budynku murowanego, przeznaczając na nią cztery pokoje, strych i trzy piwnice.

W 1851 r. aptekę wydzierżawił Andrzej Podworski, a później nabył ją na własność. W okresie Powstania Styczniowego apteka służyła jako punkt kontaktowy powstańcom. W 1864 roku Andrzej Podworski sprzedał aptekę Damazemu Konteckiemu. Następnymi właścicielami apteki byli: Antoni Przybyłko, Antoni Chrzystowski, Aleksander Ryl, Korneliusz Unger, ostatnimi właścicielami apteki była rodzina Bruśnickich.

W 1950 r. apteka została upaństwowiona, organem zarządzającym był Cefarm w Kielcach. W latach 60. XX w. zabytkowe naczynia będące wyposażeniem apteki w niewyjaśnionych okolicznościach zostały przekazane Muzeum Farmacji w Krakowie.

Na początku lat 90. XX w. Apteka „Pod Białym Orłem” została sprywatyzowana i działa do roku 2013, kiedy to została zlikwidowana.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH