Rajmund Miller: wskazanie apteki jako miejsca szczepień to kompromitacja

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ   16-03-2021, 12:43

Rajmund Miller: wskazanie apteki jako miejsca szczepień to kompromitacja Komisja sejmowa i tematyka kwalifikacji do szczepień (fot. screen)

Przecież wiadomo, że szczepienie musi się dobywać w gabinecie zabiegowym, który musi być wyposażony w zestaw przeciwwstrząsowy - ocenia poseł Rajmund Miller, lekarz, wyrażając sprzeciw wobec wykonywania szczepień w aptekach.

- O ile nie mam wątpliwości co do tego, że trzeba usprawnić proces szczepienia, pytanie jest dlaczego dopiero teraz. Wiele działań tego rządu podczas pandemii jest spóźnionych - mówił poseł Rajmund Miller, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Posłowie rozpatrywali poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, którego celem jest rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19.

- Nie mam też zastrzeżeń, że mogą to robić pielęgniarki, ale nie określono jeszcze, kto może to robić. Chcemy wiedzieć, jak będzie wyglądało szkolenie osób, które będą kwalifikowały do szczepienia. Czy to będzie jedno czy dwugodzinne szczepienie online, po to tylko, żeby odwalić to szkolenie? - pytał.

- Podobnie mam bardzo krytyczne zdanie co do osób, które zostały upoważnione do szczepień. Ktoś kto nie wie, na czym polega praca apteki i że apteka dostaje koncesję na podstawie projektu, w którym bardzo konkretnie są określone role i zadania poszczególnych pomieszczeń, czyli sali sprzedaży, magazynu, sali przyjęć, receptury itd - jak ten ktoś może się decydować, żeby wskazywać aptekę jako miejsce do szczepienia pacjenta? - kontynuował.

Przypomniał, że szczepienie pacjenta może zagrażać jego życiu: - Mamy pewne paranoje, że Ministerstwo Zdrowia i rząd porusza się w pewnym popłochu od ściany do ściany. Przecież wiadomo, że szczepienie musi się dobywać w gabinecie zabiegowym, który musi być wyposażony w zestaw przeciwwstrząsowy. Musi być wyposażony w leżankę itd. Proszę więc osoby, które rzucają pomysły tak ad hoc, byle tylko one się znalazły na papierze, żeby zastanowiły się nad tym, co robią i co wpisują, bo to ich kompromituje.

Jego zdaniem, to prowadzi do tego, by tylko odhaczyć, że mamy zespół ludzi do szczepienia. - Zespół ludzi do szczepienia to nie tylko zapisanie na papierze, ale w sposób profesjonalny przygotowanie ich jako osoby odpowiedzialne za życie tych ludzi - mówił.

Na to ostatnie zareagował poseł Paweł Rychlik: - W rozporządzeniu ministra zdrowia są zapisane wymogi, jakie warunki musi spełniać lokal do przeprowadzania szczepień i z pewnością - jeśli dojdzie do sytuacji, że szczepienia miałyby się odbywać w aptekach, te wymogi nie będą odbiegały od tych, które dzisiaj obowiązują.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH