Raport: farmaceuci a weryfikacja autentyczności leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Lideo/ rynekaptek.pl   06-10-2020, 13:21

Raport: farmaceuci a weryfikacja autentyczności leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wygląda przygotowanie aptek do obowiązkowego skanowania leków i czy farmaceuci czują się odpowiednio przeszkoleni w tym zakresie? Jak farmaceuci oceniają dyrektywę fałszywkową? Odpowiedzi m.in. na te pytania przynosi raport rynkowy "Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków".

Dyrektywa fałszywkowa, wprowadzająca obowiązek skanowania leków, okazała się prawdziwą rewolucją w środowisku farmaceutycznym. Rok po ustanowieniu Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/161 nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, a art. 127cb. wprowadził możliwość nakładania kar finansowych za niewywiązywanie się z obowiązku skanowania leków.

Nowymi regulacjami i obowiązkami zostali objęci m.in. farmaceuci. Ich odczucia i opinie po ponad roku od wdrożenia zmian w prawie sprawdziła spółka Lideo. Raport "Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków" jest efektem przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca badań wśród farmaceutów z aptek szpitalnych i ogólnodostępnych.

Z raportu wynika, że farmaceuci z aptek szpitalnych, jak i ogólnodostępnych w znacznym stopniu nie czują się wystarczająco poinformowani na temat nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, które obowiązuje od 1 lipca 2020 r. W aptekach szpitalnych 61,5% ankietowanych przyznało, że nie otrzymało dostatecznych informacji w tym zakresie.

W aptekach ogólnodostępnych takiej odpowiedzi udzieliło 74,2% badanych. Co więcej, również 74,2% ankietowanych farmaceutów z aptek ogólnodostępnych oraz 43,6% ze szpitalnych obawia się sankcji finansowych związanych z niedostosowaniem do nowych regulacji.

Idąc krok dalej, w ramach badania sprawdzono, czy „nadal istnieje potrzeba edukacji merytorycznej i prawnej z zakresu dyrektywy fałszywkowej”. Na to pytanie aż 94% farmaceutów z aptek szpitalnych odpowiedziało twierdząco. Wynik ten potwierdziło 89,1% farmaceutów z aptek ogólnodostępnych.

Poza brakiem w przeszkoleniu farmaceutów, apteki stanęły przed wyzwaniem dopasowania zaplecza technologicznego do obowiązku weryfikacji autentyczności leków. Za największą trudność personel aptek otwartych i ogólnodostępnych uważa czasochłonność procesu, wadliwość systemu, brak informacji prawnych i interpretacji przepisów. Farmaceuci podkreślają, że system powinien być m.in. mobilny, szybki oraz łatwy w obsłudze.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH