Raport: nadal są szpitale, które nie mają farmaceuty na etacie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   05-01-2021, 10:02

Raport: nadal są szpitale, które nie mają farmaceuty na etacie Jedna czwarta szpitali każdego roku zatrudniała ich na nie więcej niż jeden etat przeliczeniowy (fot. Pixabay)

Biorąc pod uwagę statystyki dla liczby etatów przeliczeniowych farmaceutów - w każdym roku można zauważyć szpitale nie zatrudniające farmaceutów - wynika z Raportu z badania sytuacji finansowej szpitali powiatowych cz. II: Koszty wynagrodzeń w szpitalach powiatowych.

Prof. Ewelina Nojszewska, dr Agata Sielska oraz Dorota Gołąb-Bełtowicz przygotowały na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych badanie, którego celem było przeanalizowanie sytuacji finansowej szpitali powiatowych od 2015 r. do drugiego półrocza 2019 r.

W cz. I raportu, zaprezentowanej we wrześniu 2019 r., przedstawione zostały wybrane wskaźniki finansowe, a w cz. II uwaga została skoncentrowana na kosztach wynagrodzeń (zatrudnienia, pracy) ponoszonych przez te szpitale.

W lipcu 2019 r. do szpitali powiatowych rozesłana została ankieta w postaci arkusza Excela, w której znalazło się około 130 kolumn do wypełnienia danymi z księgowości. W przedkładanym raporcie przedstawiono statystyki i ich interpretacje dla prawie 40 wybranych spośród tych 130 zmiennych i dotyczących wydatków ponoszonych na wynagrodzenia.

Po usunięciu z ankiety niejednoznacznych odpowiedzi w zależności od roku pozostało w niej od 113 do 116 szpitali.

Biorąc pod uwagę statystyki dla liczby etatów przeliczeniowych farmaceutów - w każdym roku można zauważyć szpitale nie zatrudniające farmaceutów - wynika z Raportu.

Jedna czwarta szpitali każdego roku zatrudniała ich na nie więcej niż jeden etat przeliczeniowy. W 2019 roku zatrudnienie farmaceutów wynosiło w połowie szpitali nie mniej niż 1,5 etatów przeliczeniowych, czyli o 35,14% więcej niż w 2015 roku. 

Trzy czwarte szpitali zatrudniało każdego roku farmaceutów na nie więcej niż 2 etaty przeliczeniowe, zaś kolejna jedna czwarta podmiotów – nie mniej niż na 2 etaty przeliczeniowe.

Fakt odnoszenia zysku w wyniku finansowym netto szpitali nie miał wyraźnego wpływu na kształtowanie się liczby etatów przeliczeniowych dla farmaceutów.

Podobnie jak w przypadku farmaceutów, zdarzały się szpitale, które nie zatrudniały na etacie techników farmaceutycznych. W 25% podmiotów zatrudnienie nie przekraczało wymiaru jednego etatu przeliczeniowego, w połowie placówek - dwóch etatów przeliczeniowych.

Na więcej etatów (powyżej 2) mogli liczyć technicy w jednej czwartej szpitali charakteryzujących się największym wymiarem zatrudnienia.

W raporcie podano też wynagrodzenia (koszty osobowe i kontrakty), które ponoszą szpitale zatrudniające farmaceutów i techników. Całkowite koszty wynagrodzeń farmaceutów miały zbliżony rozkład w analizowanych latach. Ich zróżnicowanie minimalnie zwiększało się w latach 2015 –2018.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH