Raport: nadal są szpitale, które nie mają farmaceuty na etacie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   05-01-2021, 10:02

Raport: nadal są szpitale, które nie mają farmaceuty na etacie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Biorąc pod uwagę statystyki dla liczby etatów przeliczeniowych farmaceutów - w każdym roku można zauważyć szpitale nie zatrudniające farmaceutów - wynika z Raportu z badania sytuacji finansowej szpitali powiatowych cz. II: Koszty wynagrodzeń w szpitalach powiatowych.

Prof. Ewelina Nojszewska, dr Agata Sielska oraz Dorota Gołąb-Bełtowicz przygotowały na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych badanie, którego celem było przeanalizowanie sytuacji finansowej szpitali powiatowych od 2015 r. do drugiego półrocza 2019 r.

W cz. I raportu, zaprezentowanej we wrześniu 2019 r., przedstawione zostały wybrane wskaźniki finansowe, a w cz. II uwaga została skoncentrowana na kosztach wynagrodzeń (zatrudnienia, pracy) ponoszonych przez te szpitale.

W lipcu 2019 r. do szpitali powiatowych rozesłana została ankieta w postaci arkusza Excela, w której znalazło się około 130 kolumn do wypełnienia danymi z księgowości. W przedkładanym raporcie przedstawiono statystyki i ich interpretacje dla prawie 40 wybranych spośród tych 130 zmiennych i dotyczących wydatków ponoszonych na wynagrodzenia.

Po usunięciu z ankiety niejednoznacznych odpowiedzi w zależności od roku pozostało w niej od 113 do 116 szpitali.

Biorąc pod uwagę statystyki dla liczby etatów przeliczeniowych farmaceutów - w każdym roku można zauważyć szpitale nie zatrudniające farmaceutów - wynika z Raportu.

Jedna czwarta szpitali każdego roku zatrudniała ich na nie więcej niż jeden etat przeliczeniowy. W 2019 roku zatrudnienie farmaceutów wynosiło w połowie szpitali nie mniej niż 1,5 etatów przeliczeniowych, czyli o 35,14% więcej niż w 2015 roku. 

Trzy czwarte szpitali zatrudniało każdego roku farmaceutów na nie więcej niż 2 etaty przeliczeniowe, zaś kolejna jedna czwarta podmiotów – nie mniej niż na 2 etaty przeliczeniowe.

Fakt odnoszenia zysku w wyniku finansowym netto szpitali nie miał wyraźnego wpływu na kształtowanie się liczby etatów przeliczeniowych dla farmaceutów.

Podobnie jak w przypadku farmaceutów, zdarzały się szpitale, które nie zatrudniały na etacie techników farmaceutycznych. W 25% podmiotów zatrudnienie nie przekraczało wymiaru jednego etatu przeliczeniowego, w połowie placówek - dwóch etatów przeliczeniowych.

Na więcej etatów (powyżej 2) mogli liczyć technicy w jednej czwartej szpitali charakteryzujących się największym wymiarem zatrudnienia.

W raporcie podano też wynagrodzenia (koszty osobowe i kontrakty), które ponoszą szpitale zatrudniające farmaceutów i techników. Całkowite koszty wynagrodzeń farmaceutów miały zbliżony rozkład w analizowanych latach. Ich zróżnicowanie minimalnie zwiększało się w latach 2015 –2018.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH